גילוי דעת איראני-ישראלי

by

ברלין

ב-5 במאי חגג המעגל האיראני-ישראלי את יום הולדתו הראשון. לפני שנה אירגנו הפגנה גדולה בברלין נגד מלחמה, סנקציות, כיבוש ודיכוי. מאז ועד היום הוספנו לעבוד כקבוצה, פעילות ופעילים איראניות וישראליות המתגוררות בברלין. האיראניות בקבוצה הן פעילות ותיקות נגד הדיקטטורה האיראנית, וחלקן אף איבדו בני משפחה במאבק והגיעו לגרמניה כפליטות. בין חברות הקבוצה הישראליות ניתן למנות פעילות מ"אנרכיסטים נגד הגדר" וכן מתנועות נוספות הפועלות נגד הכיבוש. איננו תומכות באף חלק של המשטר האיראני, ובו בזמן אנחנו גם לא ציוניות.

שמועות רבות נפוצו בקשר אלינו, הן במדיה הגרמנית והן בשיחות אישיות. על פי שמועות אלה אנחנו, מסתבר, ציוניות, שונאות ערבים, ובאותו הזמן גם לוביסטיות של המשטר האיראני. יצא לכן פעם לשמוע על חבורה פחות סימפטית מזו? על פי השמועה האחרונה ששמענו, ושבגללה החלטנו לכתוב את הטקסט שלפניכן, אנחנו למעשה סוכנות של המשטר האיראני, לא פחות. משעשע, כי הפצת שמועות שכזו היא בדיוק מסוג הדברים שהמשטר האיראני עצמו עושה מדי פעם כדי להיפטר ממתנגדיו, כפי שהפעילות האיראניות בקבוצה נאלצו לחוש על בשרן בעבר.

אבל צחוקים בצד, אנחנו מבינות שיש אנשים שקשה להם להבין איך אפשר להיות גם נגד המשטר האיראני וגם נגד ממשלת ישראל, גם נגד מלחמה וגם נגד סנקציות. איך אפשר גם לחשוב שהסנקציות המוטלות על איראן הן איומות וגם לשאוף לנפילת הדיקטטורה האיראנית. איך אפשר להתנגד למשלוחי נשק וטכנולוגיות עיקוב מן המערב בכלל ומגרמניה בפרט, לכל מדינה שהיא במזרח התיכון מוכה הקונפליקטים, גם לישראל, גם לאיראן, גם לערב הסעודית וגם לבחריין. איך אפשר להגיד לא גם להתערבות האיראנית וגם לזו הישראלית בסוריה. אבל אפשר, ואלו בדיוק עמדותינו.

אנחנו מגנות את כיבוש פלסטין לדורותיו ואת דיכוי עמה בידי ישראל, מגנות את דיכוי הציבור האיראני על ידי המשטר האיראני הרודני, מגנות את איומי וחרחור המלחמה על ידי מעצמות זרות שעבורן "דמוקרטיה" היא רק תירוץ למימוש שאיפותיהן האימפריאליסטיות במזרח התיכון, מגנות את הסנקציות הפוגעות בציבור בעודן מחזקות את המשטר באיראן, מגנות את משלוחי הנשק מגרמניה ומארצות רבות אחרות לישראל, איראן והמזרח התיכון כולו, וכן כל סוג של התערבות בענייניהן של מדינות אחרות, כולל ההתפתחויות האחרונות בהן ישראל, איראן ומעצמות העולם מעורבות בסוריה.

החודש לפני שנה הופיעו רבים ורבות להפגנה שלנו. כמה מהם צעדו בראש התהלוכה, והיו גם כאלה שניסו להבריח אותנו משם באלימות ולהפריע למחאתנו. מאוחר יותר, היו כאלה שזיהו את הקבוצה שלנו עם אנשים אלה. המעגל האיראני-ישראלי הוא קבוצה עצמאית, שאינה קשורה לשום קבוצה, מפלגה או ארגון התומכים במשטר האיראני או בזה הישראלי. אנו מסרבות להפוך למכשיר בידיהם של קבוצות, מפלגות וארגונים כאלה, אך אין בכוחנו למנוע מתומכיהם להגיע לפעילויות הציבוריות שלנו. בו בזמן, עמדותינו מתוארות בבירור בבלוג ובעמוד הפייסבוק שלנו, כמו גם בדפי המידע, הנאומים וחומר המולטימדיה שפרסמנו עד כה.

כשאנחנו שומעות שמועות מהסוג שהזכרנו למעלה, אנחנו מבינות שאנחנו כנראה עושות משהו נכון. אנשים רואים מה אנחנו עושות, חושבים על זה ומדברים על זה. זה גם מראה כמה חשוב להפיץ בגרמניה ובעולם את השיח של שינוי מלמטה, על ידי העם, כי השיח השליט בשמאל הגרמני ומחוצה לו מורכב כרגע מחד מאלה שמאמינים כי "אויבו של אויבי הוא ידידי" ולכן אסור לדבר או לפעול נגד הדיקטטורה האיראנית, ומאידך מכאלה שרוצים להציל את עמי המזה"ת הנאנקים על ידי הטלת פצצות, או לחילופין סנקציות כואבות, על ראשיהם. גם אלה וגם אלה רואים את המדינה, ולא את הציבור, כגורם היחיד שיכול להביא שינוי. אנחנו מתנגדות בתוקף לנקודת ההשקפה הזאת, ונוסיף להיאבק לצדן של אלה המאמינות כמונו שאין שום כח כמו כוחו של הציבור.

בהזדמנות זו, אנחנו רוצות להודות לכל הפעילים והפעילות, החברים והחברות על תמיכתן בנו. המאבק למזרח תיכון נקי מרודנות והתערבות צבאית יימשך עד שיבוא סוף לדיכוי העמים הפלסטיני והאיראני כאחד, סוף לאימפראיליזם וסוף למלחמות.

December5th2012NetanyahuinBerlin

email: iio.anti.war@gmail.com

Blog: http://www.israelis-iranians-against-war.blogspot.de

Facebook page: http://www.facebook.com/iranian.israeli.circle

תגים: , , , , ,

43 תגובות to “גילוי דעת איראני-ישראלי”

 1. יוני ש. Says:

  שלום,

  שמי יוני ואני עורך אתר שנקרא "טהראן – חיפה – תל אביב", האתר הישראלי הכי פופולארי באיראן (אמנם – לא קטגוריה גדולה במיוחד). אנחנו מקיימים קשר עם אלפי איראנים, בעיקר מתוך איראן אך גם מהפזורה. אחת מנקודות הפתיחה לדיאלוג היא תרגומים לפרסית מהרשת הישראלית. מדי יום, אנחנו מפרסמים כתבות וצילומים מתורגמים מתוך רשת של כ-150 מקורות מידע ישראלים עצמאיים.

  אנחנו כותבים על המחאה החברתית ועל הבחירות, וגם על דברים כמו מסעדות ומועדונים חדשים שנפתחים, ממים מצחיקים וקבוצות כמו "סימן שאתה פרסי". הכתבה הראשית שנפרסם היום, למשל, כוללת נתונים על המשכורת הממוצעת של ישראלים בעלי משלחי יד שונים.

  אנחנו עובדים כמעט אך ורק בפרסית, וממעטים לעבוד באנגלית. יש לנו גם מדור בעברית, מסע אל תוך איראן, ובו טקסטים ותמונות שחברים ממאיראן
  מחברים עבורנו ואנחנו מתרגמים
  http://tehtel.com/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-1323-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86.aspx.

  אנחנו פרוייקט אוניברסיטאי, ולא פוליטי במובן שהקבוצה הגרמנית המתוארת כאן פוליטית, אבל פה ושם יצא לנו לדבר עם אנשי הקבוצה, יוצאי ישראל ויוצאי איראן. זה ההומפייג':

  http:/www.tehtel.com

  • מיצי Says:

   יוני, אם תיתן לי איזה אימייל (אולי אפשר דרך המערכת) נשמח לשלוח לך את תרגום הטקסט לפרסית תוך מספר ימים (כשהוא יהיה מוכן)

 2. געכי Says:

  יבש

 3. עמית Says:

  לאיזה בדיוק מהסנקציות נגד איראן אתם מתנגדים?
  אלה שאוסרים העברה של חומרים גרעיניים? אמברגו נשק? הגבלות על מוסדות, נכסים ואינדיבידואלים שקשורים לתכנית הגרעין האיראנית? הניסיון של מדינות אירופאיות להפסיק את התלות שלהם בנפט איראני?
  הסנקציות נגד איראן כוונו באופן דיי מדויק כנגד המשטר האיראני ותכנית הגרעין – ולכן הם גם לא היו יעילות במיוחד- ולא נגד אזרחי המדינה. התעמולה כנגד הסנקציות והאשמת כל בעיות המדינה בסנקציות של המערב זו תעמולה קלאסית של המשטר האיראני, לכן זה לא ממש מפתיע שמאשימים אותכם בכך שאתם אפולוג'יסטים שלו. מה שבאמת מעוות זה שיש אנשים שמסוגלים שורה אחת להתנגד לסנקציות נגד איראן "כי זה פוגע באזרחים" ושורה אחרי זה לקרוא לסנקציות על ישראל.

  • נועם א"ס Says:

   איראן לא כובשת אף אחד, מספיק עם זה. (ואל תעלה את הארמנים. איזה שאיפות פוליטיות שיש למיעוט הארמני באיראן או שאין להם, נכון לעכשיו הם מנהלים אותן לפי ראות עיניהם).

   http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1826780

   • אורי Says:

    30 מיליון אזרבייג'אנים, מספיק כיבוש בשביל אדון נועם א"ס?

   • נועם א"ס Says:

    הנושא לא מוכר לי. רחרחתי קצת בוויקיפדיה האנגלית. ערכים: "יחסי איראן-אזרבייג'אן" ו"מיעוטים באיראן". בשנים האחרונות עלתה המתיחות ביחסי איראן ואזרבייג'אן. באוקטובר 2007 אזרבייג'אן שפטה וכלאה ל8.5 שנים את העורך של אחד מהעיתונים במדינה באשמת טרור והסטה בעקבות מאמר שפרסם בו נטען שהעמדה הפרו-אמריקאית של ממשלת אזרבייג'אן בנושא איראן מציבה את אזרבייג'אן כמטרה למתקפה איראנית. ב-2009 איראן החליטה באופן חד צדדי לחייב אזרחים אזרים המבקשים להיכנס לאיראן להוציא וויזה. מזכירים גם כמה שערוריות ריגול. תחרות האירווויזיון מהווה נושא נפיץ במיוחד ביחסים בין שתי המדינות: בשיר האזרי בתחרות של 2009 נעשה שימוש בסמל לאומי אזרי המקושר לעיר תבריז באיראן, דבר שלטענת איראנים שונים הצביע על שאיפות טריטוריאליות אזריות על אדמת איראן. ב-2012 פקידים איראנים שונים הביעו התנגדות לקיום תחרות האירוביזיון באזרבייג'אן בטענה שהאזרים מתכננים לקיים מצעד גאווה (!), טענה אשר נציגי השלטון באזרבייג'אן דחו מכל וכל והתריעו את איראן לבל תתערב בענייני פנים לא לה ודרשו התנצלות איראנית. בתגובה איראן פינתה את שגרירה בבאקו, וכך, בהתאם, הורתה גם אזרבייג'אן לשגרירה בטהרן לחזור הביתה. לגבי המיעוט האזרי הגדול (כנראה באזור ה-16 מיליון) באיראן, התמונה הכללית לא הרבה יותר סוערת. המיעוט האזרי באיראן מעורב ומיוצג בכל הדרגות של הפוליטיקה, הצבא, החיים האינטלקטואלים וההירארכיה הדתית. בתקופת השושלת הפהלאווית השימוש בשפה האזרית דוכא במוסדות הממשל המקומי, החינוך והעיתונות, שזה באמת פסול. לאחר עליית הרפובליקה האסלאמית של איראן השפה האזרית עדיין אסורה בשימוש בבתי הספר. יש סיעה לאומית-אזרית בממשלה האיראנית שדורשת הרחבה של סמכויות אוטונומיות אזוריות. התנועה הלאומית-אזרית באיראן התגברה בשנים האחרונות בעקבות שידורי לוויין מטורקיה. יש הרבה נישואים בין-עדתיים בקרב המעמד העירוני הגבוה בין איראנים ואזרים. ב-2006 פרצו מהומות של אזרים בעקבות קריקטורה גזענית שפורסמה בעיתון באיראן. מאייר הקריקטורה, בעצמו ממוצא אזרי, כמו גם העורך של העיתון, פוטרו.

    אורי יקר: אני מאוד מתעניין בהיסטוריה הפוליטית של האזורבו אני חי. לינק המאשש את טענתך, פור פאבור, או אנא – חפש מישהו אחר לחרבן לו על הראש.

    ובקשת סליחה שלוחה לקוראות האתר: אני באמת מתנצל על הדיון תת-רמה המשעמם הזה. פורסם כאן גילוי דעת פשוט ובשפה בהירה – יבש אפילו, במילותיו של געכי היקר – על התחברות פשוטה ומובנת מאליה בין שתי קהילות גולים המתנגדות לשני ממשלי הדיכוי שמהן יצאו, אשר משתמשים אחד בשני על מנת להמשיך ולבסס את שלטון הדיכוי שלהם, ומיד קופצים להם הציונים למלאכת חירחור הטמטום הרגילה אותה הם אוהבים כל כך ושממנה כ-ו-ל-ם כל כך נהנים. זה עולה לי על העצבים, אבל הייתי צריך להתאפק. היה כל כך כיף הבוקר עם ההודעות מעוררות ההשראה של דרור בד"ס. איזה באסה עכשיו.

   • עמית Says:

    לא ידוע לי על מיעוט ארמני משמעותי באיראן. נראה לי אתה מבלבל עם המיעוט הכורדי, אותם האיראנים אכן כובשים ומדכאים (כולל מאות הרוגים במבצעים צבאיים איראנים כנגדם). קבוצה נוספת שנמצאת תחת כיבוש ודיכוי איראני זו הקבוצה הערבית, ערבים סונים רבים שלרוע מזלם נמצאו באזור מגוריהם מאגרי נפט, גורשו וטוהרו מהאזורים האלה בעוד שבמקומם הובאו מתנחלים פרסים שיעים.
    http://m.ynet.co.il/Article.aspx?id=3427869

    בכל פנים לא ברור על פי איזה סטנדרט הצלחת לקבוע שכיבוש – כלי לגיטימי בעת סכסוך אלים בין 2 צדדים – זה דבר גרוע יותר משלטון דיקטטורי על 80 מיליון בני אדם.

   • נועם א"ס Says:

    עמית
    תודה על תגובתך ההולמת והאינפורמטיבית.

    – התכוונתי לארמנים, אבל אכן טעיתי: זכרתי מספר גדול בהרבה של ארמנים באיראן מאלו שנמצאים שם בפועל.

    – כורדים (ובמידה פחותה, הערבים הסונים): בהחלט משגה חמור מצידי – לא הכרתי את ההיסטוריה האיראנית המתועבת לגבי הכורדים (מכיר יותר את ההיסטוריה הכורדית בעיראק ובטורקיה). בכל סטנדרט שאני מכיר בו, הכורדים באיראן הם עם/אוכלוסייה כבוש/ה לכל דבר ועניין באופן שמצדיק ומחייב חרם בינלאומי, במידה ויש קריאה כזו מטעם הכורדים עצמם (אני לא יודע, מניח שיש). אני בהחלט אתמוך בקריאה כזאת, ומתנגד נחרצות לכל סנקציה שהיא על איראן על רקע מאמצי המשטר שם (האמיתיים או לא) להשיג/לייצר נשק גרעיני. גם לסנקציות על המדינה הציונית על רקע מאמצי המשטר הציוני (האמיתיים או לא) להשיג/לייצר נשק גרעיני אני אתנגד. גם לסנקציות על האימפריה האמריקאית על רקע מאמצי המשטר האמריקאי (האמיתיים או לא) להשיג/לייצר נשק גרעיני אני אתנגד.

    – כיבוש בפירוש אינו דבר "גרוע" יותר משלטון דיקטטורי על 80 מיליון בנות ובני אדם. הוא גם אינו "גרוע" יותר משלטון דיקטטורי על 50 בנות ובני אדם. במונחים אבסולוטיים – עד כמה שניתן – שלטון דיקטטורי על בנות ובני אדם בכל מספר שיהיו הוא בעצמו כיבוש, ואין להצדיק אותו, כפי שאף אחת, כולל אני וחברי הקבוצה הברלינאית של גילוי הדעת, לא עושה.

    – ברמת המציאות הקונקרטית, בניגוד למונחים אבסולוטיים, הקטגוריה "שלטון דיקטטורי על בנות ובני אדם" לכשעצמה אינה מצדיקה התערבות חיצונית בענייניה הפנימיים של מדינה. הניסיון ההיסטורי של התערבויות כאלה הוא רע ומר. לעיתים נדירות, אם בכלל, התערבות כזאת הובילה לשחרור הנתונים תחת הדיכוי – לרוב היא העצימה אותו תוך שהיא גובה מחיר אנושי ענק, והחליפה אותו בדיכוי אחר מטעם אינטרסים אחרים ועוצמתיים יותר ובכך רק סיבכה והנציחה אותו. כלל היסוד הוא שעל המדוכאות והמדוכאים לשחרר את עצמן, קשה ורחוק ככל שהדבר עשוי להיות. בלתי אפשרי להגדיר א-פריורית מתי התערבות חיצונית כזו, בין אם בצורה ישירה-אלימה ובין אם בצורה עקיפה (כמו סנקציות) היא הכרחית: למרבה הזוועה זו כנראה בעיקר שאלה כמותית של סבל ואכזריות הנתונה כל מקרה לגופו. מלחמת האזרחים המחרידה הנוכחית בסוריה מציגה מקרה-גבול כזה, וגם לגביו הדרישות של ארגוני המורדים המייצגים ככל הנראה את הצד המדוכא (באכזריות בלתי נסבלת) להתערבות כזו ברורות, ואם מוחלט להתערב אז זה רק באופן בו המדוכאים עצמם דורשים אותו. לא ידוע לי על דרישה כזאת מטעם ההמונים המדוכאים באיראן, חרף עדויות עדכניות מאיסטנבול. העדויות המקריות שבידי גורסות את ההיפך הגמור, וכל עוד זה המצב (אם זה המצב) יש להישמע להן.

    – באופן שבו אני משתמש במונח "כיבוש", האקט הנקודתי האלים של תפיסה בכוח של דבר מה (טריטוריה וכו'), כלי לגיטימי בעת סכסוך אלים בין 2 צדדים וכו' וכו', מהווה רק יסוד הכרחי אחד מתוך שניים שמרכיבים את משמעות המונח המלאה. השני הוא אלימות מטעם השלטון המופעלת על בנות ובני אדם הנופלים תחת הנסיבות של היסוד הראשון, או לפי פרמטרים קבוצתיים החופפים באופן הדוק לנסיבות אלו (לאומי, אתני, היסטורי, גזעי וכו'), באופן שנוסח החוק השלטוני המגדיר את ההרשאה לשימוש באלימות בידי השלטון כלפי נתיניו בהגדרתם בחוק אינו מופעל עליה. או במילים פשוטות: כשהזרוע השלטונית שתפקידה להשתמש באלימות על נתינים כאמצעי לסנקציות מטעם השלטון היא הצבא ולא המשטרה. רק בהחלת שני היסודות הללו יחדיו מתקיים המונח "כיבוש" באופן בו אני משתמש בו. מקרים שנופלים תחת ההגדרה הזאת: הכורדים באיראן, השחורים תחת משטר האפרטהייד בדרא"פ, הסינים תחת השלטון היפני במלה"ע ה-2, האירים תחת השלטון הבריטי וכו'. היסוד הראשון של האופן שבו אני משתמש במילה "כיבוש" הוא כלי לגיטימי בעת סכסוך אלים בין 2 צדדים וכו' וכו' וכו', היסוד השני יכול להיות לגיטימי גם על פי חוקי האושר הנצחי והמוחלט של בודהה – אני נלחם בו ככל יכולתי (המוגבלת).

    – שלטון דיקטטורי אלים ודכאני על 80 מיליון בנות בני אדם הוא תועבה שצריכה לעבור מן העולם, אולם אני מנוע מלהתערב בתהליך הזה, אלא לפי קריאה ישירה וגורפת מטעם המדוכאים תחתיו. כיבוש אלים ודכאני של קבוצה מובחנת על ידי השלטון של קבוצה אחרת – חובתי להיענות לקריאה להתערבות בלתי אלימה מטעם הקבוצה הכבושה תוך התעלמות **מוחלטת** מקריאות הקבוצה הכובשת, ובמקרים קיצוניים מאוד אף להתערבות אלימה, לפי ורק לפי הנחיות הקבוצה הכבושה.

    – באיראן מתקיים שלטון דיקטטורי אלים ודכאני על 80 מיליון בנות ובני אדם. כמו כן באיראן מתקיים כיבוש אלים ודכאני של העם הכורדי. אם העם הכורדי קורא להפעלת חרם בינלאומי גורף על איראן כחלק ממאבק השחרור של העם הכורדי מהכובש האיראני – חובתי להיענות לקריאה זו תוך התעלמות מוחלטת מקריאות האיראנים הכובשים.

    – התערבות חיצונית מכל סוג שהוא בעניינם של 80 מיליוני האיראנים המדוכאים ללא קריאה ישירה וגורפת מטעם העם האיראני המדוכא (לא כולל הפזורה באיסטנבול) להתערבות כזו, או ללא קריאה מהעם הכורדי הכבוש להתערבות כזו, היא קולוניאליזם, כלומר כיבוש בהגדרתו המלאה, אלא באמצעי כפייה כלכליים במקום צבאיים-אלימים. אין אפשרות להצדיק אותה.

    – חרם/סנקציות על איראן שלא כהיענות לקריאה ישירה וגורפת מקרב העם האיראני המדוכא או המיעוט הכורדי הכבוש, אלא למטרות מניעת נשק גרעיני מהמשטר האיראני הכובש, האלים והמדכא היא קולוניאליזם, כלומר כיבוש בהגדרתו המלאה, באמצעי כפייה כלכליים במקום צבאיים-אלימים. אין אפשרות להצדיק אותה.

    – המשטר האיראני הכובש, האלים והמדכא הוא מעוז יציב ונחוש של התנגדות לקולוניאליזם, כלומר לכיבוש שאין אפשרות להצדיק אותו. לא ידוע לי על קריאה ישירה וגורפת מקרב העם האיראני להטלת סנקציות על המשטר האנטי-קולוניאליסטי המדכא אותו, כחלק ממאבק השחרור שלו (חרף עדויות עדכניות מאיסטנבול).

    – המדינה הציונית היא ישות קולוניאליסטית במזרח התיכון.

    – אני קורא לחרם מלא על המדינה הציונית בתור אזרח מדוכא תחת המשטר הקולוניאליסטי הציוני.

   • עמית Says:

    נועם, אני לא אתייחס לכל הנקודות שהעלת (יש לך נטייה להעלות כמות מפרחת של נקודות) אלא ל-2 עיקריות:

    – "חובתי להיענות לקריאה להתערבות בלתי אלימה מטעם הקבוצה הכבושה תוך התעלמות **מוחלטת** מקריאות הקבוצה הכובשת, ובמקרים קיצוניים מאוד אף להתערבות אלימה, לפי ורק לפי הנחיות הקבוצה הכבושה. "

    למה מספיק שקבוצה מסוימת תהיה כבושה, כלומר שהתגלגלות היסטורית מסוימת תוביל אותה להיות תחת כיבוש, כדי שאתה תחייב את עצמך לציית להוראותיה ולפעול כנגד הצד שמולה? למה אתה מניח שבהכרח הצד שדינמיקה מסוימת הפכה אותו להיות הצד החלש נקלע למצבו שלא באשמתו, או לחילופין שמצבו משתמר שלא באשמתו? לא יכול להיות שבזמן שאתה תהיה עסוק בלציית להוראות הנכבש ולפעול כנגד הצד שמולו, אתה תשמר את הסרבנות ואת קוו הפעולה הקיצוני של החלש שהביא למצבו ומשמר אותו?

    – "המשטר האיראני הכובש, האלים והמדכא הוא מעוז יציב ונחוש של התנגדות לקולוניאליזם".
    רק אם אתה מניח את ההנחה הסמויה שקולוניאליזם זה משהו שרק המערב יכול לעשות. אם, לעומת זאת, קולוניאליזם זו תופעה אוניברסיאלית, הרי שאיראן היא אחת ממוקדי הקולוניאליזם העולמיים. מה יותר קולוניאליסטי מגירוש של אוכלוסייה מקומית ויבוא של אוכלוסייה זרה לרשת אותה במטרה להשתלט על משאבי הטבע של אזור מסוים?

   • נועם א"ס Says:

    עמית, תודה גם על תגובתך זו. בחרת בתבונה להתמקד בשתי נקודות מהותיות.

    "למה אתה מניח שבהכרח הצד שדינמיקה מסוימת הפכה אותו להיות הצד החלש נקלע למצבו שלא באשמתו, או לחילופין שמצבו משתמר שלא באשמתו? לא יכול להיות שבזמן שאתה תהיה עסוק בלציית להוראות הנכבש ולפעול כנגד הצד שמולו, אתה תשמר את הסרבנות ואת קוו הפעולה הקיצוני של החלש שהביא למצבו ומשמר אותו?" –

    תיקון סמנטי הכרחי: לא "הצד החלש" אלא "הצד הכבוש" – "חלש" מציין עמדת חסרון שיכולה להתאפיין באינספור אופנים שידרשו התייחסויות והכרעות קטגוריות משתנות זו מזו בהתאם למקרה הספציפי (לדוגמה, חולשה מלכתחילה לא בהכרח גורסת יחסי דיכוי – חולה חלש ורופא "חזק" וכו'); "כבוש" מציין מצב ספציפי ומוגדר היטב של עמדת חיסרון במסגרת יחסי כוח פוליטיים. לא נחזור על ההגדרה המלאה ממקודם, רק נתמצת: [היות] כבוש = אי-ריבונות הנמנעת בכוח ע"י אחר.

    לעניין: המונח "אשמה" אינו תקף במצב של היות כבוש. אשמה היא נגזרת של ריבונות. הדוגמה המובהקת לזה היא אי החלת הדין הפלילי על ילדות/ים מתחת לגיל 12 ע"פ תפיסה שמתחת לגיל זה אין הילד/ה ריבונ/ה על עצמה/ו ועל פעולתיה/ו. חובת ה"הימנעות מפשע", נאמר, חלה רק על הריבון, או בלאו הכי – על "החזק", בעל הכוח והאפשרות להימנע מפשעים, בכל אופן שאותו יימצא לנכון. זה מחירה של ריבונות. אם בעל הכוח חושש מההשלכות של ההימנעות הזו מפשיעה – שיוותר על ריבונותו. אם מדברי משתמע שהדבר מעניק לכבוש זכות א-פריורית לפעול בכל אופן שנראה לו, אז כן: לכבוש זכות א-פריורית לפעול בכל אופן שנראה לו מתוקף היותו לא-הריבון – עד שיהיה ריבון.

    " אתה מניח את ההנחה הסמויה שקולוניאליזם זה משהו שרק המערב יכול לעשות. אם, לעומת זאת, קולוניאליזם זו תופעה אוניברסיאלית, הרי שאיראן היא אחת ממוקדי הקולוניאליזם העולמיים. מה יותר קולוניאליסטי מגירוש של אוכלוסייה מקומית ויבוא של אוכלוסייה זרה לרשת אותה במטרה להשתלט על משאבי הטבע של אזור מסוים?" –

    ההנחה לא סמויה: קולוניאליזם כקטגוריה ספציפית בעלת הגדרה ודינמיקה ספציפית אינם מיוחסים ל"מערב" כיחידה גיאו-תרבותית היסטורית, אלא לצורה הספציפית של קפיטליזם כפי שהוא צמח בחמש המאות האחרונות (בקירוב) באירופה ומאוחר יותר בצפון אמריקה, ובהדרגה מתפרש במקומות נוספים רבים בעולם. יפן היא דוגמה מובהקת ומוקדמת יחסית ל"מערב" במובן הזה של קולוניאליזם (בהתחלה קורבן, לאחר מכן משת"פ מרוויח – לא ללא אובדן משמעותי וכן התנגדויות משמעותיות אך רפות יחסית).

    לשם "ההגדרה" של הצורה הספציפית של קפיטליזם בה מדובר המאפיינת קולוניאליזם נצטרך ספרים (כולל אחד שממנו כבר ציטטתי לך) – מדובר בעניין חמקמק מאין כמוהו ולכן כל כך הרסני. לצורך העניין נסתפק בכך שהקפיטליזם הספציפי הזה **אינו דת**, כלומר שהוא מבטל כל מערך אפיסטמולוגי שאינו הוא-עצמו (ולכן הוא כן דת… רק ללא-דת…).

    המקרה של הסונים שהאיראנים נישלו מאדמותיהם (אני מניח שלזה התכוונת) בהחלט עונה של עיקר ההגדרה השגורה של קולוניאליזם. המרכיב המכריע פה הוא רווח כלכלי, כך שעל פניו גם המאפיין הקפיטליסטי שאני הטעמתי לגביו תקף. למען הסר ספק: האסלאם הוא סוג של קפיטליזם, כמו כמעט כל חברה אנושית על פני הגלובוס, נניח מאז המהפכה החקלאית. אבל האבחנה בין הקפיטליזם "המערבי", כלומר המודרניסטי, ובין צורותיו "הפרימיטיביות" היא מהותית לכל קריאה של כל סיטואציה פוליטית ובוודאי לגבי קולוניאליזם (במובן מסוים, מבחינתי וובר עוד יותר "חשוב" ממרקס למטרות האבחנה הזו, אבל זה אבסורד… לאנליזה המטא-מטריאליסטית – לא רוצה לומר מטפיזית… – של מרקס פשוט אין תחליף). ה"דתיות" של המשטר האיראני גוזרת שחרף המאפיין הקפיטליסטי הברור שלו, הנישול הצבאי-האלים של הסונים הוא "הכלי" ולא "המטרה". זה בפירוש לא אומר שלא מדובר בפשע מסריח שנופל תחת ההגדרה של כיבוש (נראה לי, לא בקי בפרטים), אבל לא תחת ההגדרה של קולוניאליזם (שזה באמת מושג מיושן… אבל הכרחי לשם ההקשר ההיסטורי-פוליטי המדויק). המסקנה נשארת בעינה: אין לתמוך בפשעי המשטר האיראני ועליו ליפול במוקדם או במאוחר, יש לתמוך בעמדה האנטי-קולוניאליסטית שאיראן מהווה את אחד ממעוזיה האחרונים. ולכן: כל עוד העם האיראני המדוכא, או העם הכורדי הכבוש קוראים לחרם/סנקציות על איראן יש לתמוך בהם (לא וודאי לגבי הסונים המנושלים, נוטה לכן, תלוי); כל עוד לא – יש לתמוך באיראן.

    (והערה, כי אני רואה את זה מגיע – צפון קוריאה: אז אני לא ממש בקי במאפיינים הסוציו-תרבותיים אפיסטמולוגיים של השיטה המשטרית שם. ממה שידוע לי, המרכיב "הדתי" כפי שניסחתי אותו בגסות חלקית ביותר למעלה – מערך אפיסטמולוגי חיצוני לקפיטל – לא מספק אותי כתקף. זה לא אומר שאפשר עכשיו להכניס צבא לצפון קוריאה בגלל הנשק הגרעיני שלה או מה שלא יהיה, אבל הטיעון שלי אינו מסיק "תמיכה" במשטר האנטי-קולוניאליסטי בצפון קוריאה באותו אופן כפי שנוסח לגבי איראן וכו').

  • מיצי Says:

   עמית, אני חושבת שכתוב די בברור בטקסט שאנחנו מתנגדות למשלוחי נשק כלשהם למזרח התיכון, כולל כמובן מכירת נשק, גרעיני או אחר, לאיראן. בבלוג שלנו תראה שאנחנו גם קוראות לפירוז המזה"ת מנשק גרעיני, צעד שישראל כמובן מסרבת אפילו לדון בו (ולכן נעדרה ומבטיחה להעדר גם בעתיד משיחות בנושא).
   הבעיה עם הסנקציות שכרגע מופעלות על איראן, היא שהן פוגעות בייחוד בשכבות החלשות ביותר בעם – פועלים, נשים, ילדים, וכבר דווחו מקרי מוות של אנשים שלא הצליחו להשיג תרופות מצילות חיים בגללן. יש עלייה חדה במקרי הסרטן, וקשה מאוד לקבל טיפול עבורו ועבור מחלות כמו אסתמה. זה לא נובע מאיסור על משלוח תרופות, אלא על העברות בנקאיות, שבלעדיהן לא ניתן לייבא סחורות לאיראן. גם עם ייבוא אורז, מזון יסוד במטבח הפרסי, יש בעיות חמורות, ואלה רק מספא דוגמאות. בנוסף, הסנקציות מחזקות את המשטר, כי משמרות המהפכה שולטות בשוק השחור, מה גם שבעיתות מחסור מתגברת התלות למשטר, שלא להזכיר את אפקט ה"כולם נגדנו" המוכר לנו מן הארץ.
   בקשר לסנקציות על ישראל – אני מבקשת ממך להסביר לי איפה קראת שאנחנו קוראות לכזה צעד. זה לא כתוב ולא נאמר בשום מקום.
   בכל הטקסטים שלנו מובעת מחאה נגד הדיקטטורה באיראן ותקווה לנפילתה. אם ככה אנחנו תומכים בה – אז לך על זה.

   נועם ואורי – אחת מטענותינו הרבות נגד המשטר האיראני (אותן תוכלו למצוא בבלוג שלנו) היא שהוא מפלה לרעה מיעוטים אתניים, כמו הכורדים, האפגנים, וגם היהודים. כאמור, זה שאנחנו מגנות את דיכוי הפלסטינים בישראל לא אומר שאנחנו לא מגנות את דיכוי המיעוטים האתניים באיראן – להפך! וזאת בדיוק הנקודה של הטקסט…

   • עמית Says:

    אין כל בסיס לטענה שהסנקציות פוגעות ״במיוחד בשכבות החלשות של האוכלוסייה האיראנית״. מניתי את סוגי הסנקציות שמוטלים נגד איראן, וכולם מופנים באופן מובהק כנגד המשטר וכנגד מוסדות ואישים שמעורבים בתכנית הגרעין האיראנית. הסנקציה היחידה על הכלכלה האיראנית כולה היא הנסיון של מדינות אירופאיות מסוימות להפסיק את התלות שלהם על נפט איראני, אך זה צעד מבורך ולגיטימי גם בלי כל קשר לסנקציות, לא תסכימי?

    לטעון שיש קשר בין הסנקציות לבין ״עלייה חדה במקרי הסרטן״ או ״קושי לקבלת טיפול עבורו ועבור מחלות כמו אסתמה״ זה מגוחך. באיזה מין אורח פלא הסנקציות גורמות לעלייה בשיעור חולי הסרטן? מה הקשר בכלל? בניגוד לדבריך אזרחים איראנים יכולים לבצע העברות בנקאיות מחו״ל (לא שזה משהו כל כך מכריע או נפוץ). הסנקציות מטילות מגבלות על מוסדות פיננסים מערביים לעבוד בשיתוף עם מוסדות פיננסים איראנים שמעורבים בתכנית הגרעין, אך לא כל המוסדות הפיננסים האיראנים הם כאלה. למעשה רק לפני חודשיים-שלושה בית המשפט האירופי ביטל את הסנקציות כנגד שני הבנקים הראשיים של איראן באמטלה שלא היו ראיות מספיקות כדי לקשור אותם לתכנית הגרעין. גם לא ברור על פי מה את טוענת שהסנקציות מפריעות ליבוא של אורז לאיראן. אם את מתבססת על כך שרזרבות המט״ח של איראן קטנו ולא מספיקות כדי לממן יבוא אז זה קשור להתנהלות וסדר העדיפויות של המשטר האיראני הרבה יותר מאשר לסנקציות. הניסיון השיטתי הזה לנסות לתלות כל בעיה ומשבר באיראן בגורמים חיצוניים זו תעמולה קלאסית של המשטר האיראני (ולמעשה של כל משטר אוטריטארי), ולכן, שוב, את לא צריכה להיות מופתעת שיש מי שיאשימו אותכם בשירות האינטרסים של המשטר הזה גם אם אחרי זה אתם מוסיפים איזה גינוי חלוש כלפיו.

   • מיצי Says:

    עמית, הבעיה עם הסנקציות היא שרוב הבנקים במערב לא מבצעים העברות בנקאיות בינם לבין בנקים באיראן, והתוצאה היא שאי אפר לייבא לאיראן, לא (רק) כי ערך המטבע שם נמוך, אלא כי גם את המטבע שיש אי אפשר פשוט להעביר לספק. כלומר בית מרקחת או ספק מזון שרוצים לקנות תרופות או אורז ויש להם כסף לשלם על הסחורה, לא יכולים לקנות אותה בכל זאת, כי הם פשוט לא יכולים לבצע את ההעברה הבנקאית לזה שמוכר את הסחורה. פשוט מאוד.
    עוד העברות שנפגעות הן העברות ממשפחות של איראנים שנמצאים בחו"ל (נגיד סטודנטים) אליהם ובחזרה – בעיה חמורה בייחוד כשמדובר לרוב בגולים פוליטיים ובאופן כללי קבוצה שברובה היא מהשכבה הליברלית יותר של איראן, שבעצם נענשת ככה על פשעי המשטר האיראני.
    בקשר לעלייה במקרי הסרטן,הסיבה פשוטה: בימינו סרטן היא מחלה שפעמים רבות ניתן לרפא על ידי טיפול בשלבים המוקדמים. אם אין תרופות לזה (וחפש מידע, כי זה המצב כרגע באיראן. לצערי יש לי מידע על זה רק בגרמנית כרגע), אז החולים לא מבריאים, ואז יש יותר חולים.
    ובקשר לגינוי החלוש – לא היית בבלוג שלנו, נכון? לך לשם רגע, ותגיד לי אם זה עדיין נראה לך חלוש.
    http://israelis-iranians-against-war.blogspot.de/

 4. אורי Says:

  רגע, אז כולם רעים ורק אתם טובים וטהורים? לא יכול להיות!!! נשמע לי קצת פשטני… 🙂

  אבל מי אני שאפריע לאוננות עצמית ולטפיחה על השכם?

  • דרול Says:

   לייק.

  • מיצי Says:

   הטענה אינה שכולם רעים, אלא שיש פה מצב של ממשלות שמזניחות את האזרחים שלהן למען שמירה על כוחן (גם בישראל וגם באיראן המצב דומה) וכדי להסיח את דעת העם מכך, הן ממציאות קונפליקטים הזויים עם מדינה שאין להן בכלל גבול איתה. זה מקור לא אכזב לאינספור ספינים, והדבר נכון גם עבור המעצמות, אם כי עבורן יש גם עניין של אינטרסים באזור.
   מה שאנחנו מקוות זה לשינוי של המצב הזה מלמטה, ואנחנו רואות את התנועה הזאת ואת תומכיה, כמו גם תנועות אחרות, כחלק מהשינוי הזה.

   • אורי Says:

    שתי הממשלות בדיוק אותו דבר? חייב להיות סימטריה בכל דבר? למה? בשביל הקיטש הדביק?

    ומה אם אם אני כישראלי לא מרגיש שהאיום מאיראן מדומיין, אלא אמיתי לחלוטין (המנהיגים שלהם אומרים בפה מלא שהם רוצים למחוק את הישות הציונית מהמפה, ולא – אני לא חושב שהם בעצם מתכוונים ליצירת מסגרת שוויונית, ליברלית ודמוקרטית בין הים לנהר) – אז אני שטוף מוח, ואתם חכמים יותר?

    ומה אם אני גר באיסטנבול וחבר של מלא גולים איראנים שאומרים לי בפה מלא – המשטר האיראני מטיף שנאה וארס נגד ישראל וחרחור המלחמה מצידם הוא אמיתי בינהם? מה אם חלקם אומרים לי שהם מתים שישראל או ארה"ב יתקיפו את איראן, כי אין דרך אחרת להפיל את המשטר הנוראי שלהם שם? להגיד לחברים האיראנים שלי שהם שטופי מוח, ושיש חבורה של ישראלים ואיראנים בברלין שהם יותר חכמים מכולנו ומבינים את הקונספירציה? לא בטוח שהם יקנו את זה… 🙂

   • מיצי Says:

    אורי, חלילה לי לטעון שאני יותר חכמה ממך, אבל נסה להחליף "ישראל" ב"איראן" בטקסט שכתבת, ותראה שהוא עדיין עובד… 🙂

   • דרור BDS Says:

    אורי, אני מבקש לדייק.
    1. עלי חמינאי מעולם לא היה ה"מנהיגים שלהם". מדובר בנציג ריבון לא לגיטימי.
    2. הוא מעולם לא אמר, לא במפורש ולא במרומז, שהוא רוצה למחוק את הישות הציונית מהמפה. הוא הודיע לך, לארכי פושע המלחמה אהוד ברק, ולמאיר דגן, כי אם וכאשר איזראיל תתקוף את אירן, אז ורק אז איזראיל תימחק מהמפה.
    3. רק בל"ד בעצם מתכוונים ליצירת מסגרת שוויונית, ליברלית ודמוקרטית בין הים לנהר. אל תאמין לאף אחד אחר.
    4. במקרה לגמרי גם אני גר באיסטנבול וחבר של מלא גולים ישראלים שאומרים לי בפה מלא – המשטר הציוני מטיף שנאה וארס נגד עזה וחרחור המלחמה מצידם הוא אמיתי (ראה התבטאויות שונות של נציגי המשטר בדבר השאיפה (רבין), הצורך (פושע המלחמה דיכטר, פושע המלחמה גיורא איילנד, אלי ישי ואחרים) בדבר מחיקתה של עזה מהמפה). אם חלקם אומרים לי שהם מתים שישראל או ארה"ב יתקיפו את איראן, כי אין דרך אחרת להפיל את המשטר הנוראי שלהם שם? להגיד לחברים הישראלים שלי שהם שטופי מוח, ושיש חבורה של ישראלים ואיראנים בברלין שהם יותר חכמים מכולנו ומבינים את הקונספירציה?

    מה פתאום?! נקרתה הזדמנות פז להפיל את המשטר הציוני ע"י הסתמכות על דבריו של חמינאי, ההיסטוריה לא תסלח לנו אם נפספס אותה. הצטרפנו, אני וחבריי, למפלגתו של אהוד ברק (שמעולם, אבל מעולם! לא מחק את עזה מהמפה), תרגמנו ל36 שפות שונות את מאמריו של ארי שביט והפצנו בעולם כולו, הצטרפנו להפגנת התמהוניות בברלין וקראנו מסרים סותרים כדי לחבל במאמציהן של אלו להפיץ את הבשורה, כתבנו לחמינאי בדף הפייסבוק שלו כי הוא רברבן וצבוע – במקום להלחם בציונים הוא נלחם דווקא בבני עמו – ורמזנו כי ייתכן כי הוא בעצמו ציוני.

    באו מאיר דגן ויובל דיסקין ואמרו לי ולחבריי שהם שטופי מוח, ושיש חבורה של ישראלים ואיראנים בברלין שהם יותר חכמים מכולנו ומבינים את הקונספירציה. אמרנו פחחח, הצגנו את האחרונים כמחבלים באינטרסים של מדינת ישראל, החלפנו את ממשלת הזדון והחורבן בממשלת הזדון החורבן והשמד ומינינו את פושע המלחמה בוגי יעלון, את דני דנון ואת יאיר לפיד לחברי הקבינט הבטחוני.

    עכשיו אתה יכול לישון בשקט. סופו של המשטר הציוני וודאי. כל מה שנותר לדאוג לו הוא למינימום נפגעים והרוגים בתהליך הבלתי נמנע הזה. זה מה שעושות חברות הקבוצה הזו.

   • אורי Says:

    דרור ונעם, לא אגיב לדבריכם עצמם, כי הייתי במקום שאתם נמצאים בו. גם אני כתבתי פוסטים כאלה. גם אני נלחמתי שנים מחיי בציונות וב"פשעיה". לא נותר לי אלא להגיד לכם מנסיון כואב שאתם נמצאים בכת. כן כן -זו כת לכל דבר, וירטואלית או בהפגנות, מחבקת, מספקת זהות, מספקת תחושה שאתם "נעלים" ו"מוסריים" יותר משאר האספסוף הציוני הנבער והגזען, היא מספקת מסגרת חברתית, לא מעט סקס, ואפילו "אהבה" לכאורה – עד שתעיזו להרהר דברי כפירה – אז יחרימו אתכם כל חבריכם לכת לפני שתספיקו להגיד "עזמי בשארה".

    אנשים שנמצאים בכת, כמו חוזרים בתשובה, אין טעם להביא להם עובדות. הם חכמים מדי בשביל זה. הם ימצאו לינק באינטרנט שמראה שאיראן היא מדינה נפלאה, ושטוב הוא רע, רע הוא טוב, חמאס הוא אביר זכויות האדם ויוסי שריד הוא האיש הנורא ביותר עלי אדמות. הם יגידו לך שעד שהכורדים באיראן יתחילו להתמרד, מצבם טוב כנראה. הם לא יחשבו שאולי דוקא אלה שמורדים וקוראים לחרם הם אלה ש…לא מפחדים לעשות את זה, כי ה"אויב/ריבון" שלהם לא ירצח אותם באישון לילה בגלל שהם קוראים לחרם עליו? הפוך על הפוך 🙂

    מכיר את זה. הייתי שם. מאחל לכם שההתפכחות שלכם תהיה פחות כואבת ונוראית משלי. או… שלא תתפכחו בכלל. כי אין כיף גדול מלהיות חלק מכת, אפילו אם היא כת שמבוססת על שקרים. אם לא תתפכחו – אני מקנא בכם. אם תתפכחו, הולכים להיות לכם שנה-שנתיים קשות ובודדות. אף אחד לא יבין אתכם. אשמח לעזור מנסיוני. באמת!

   • געכי Says:

    קרה לי מקרה דומה כמו לאורי, אומנם עם השלכות פחות הרסניות אבל שנים ששתתי קוקה קולה עד שהשתכנעתי שפפסי קולה הרבה יותר טעים.

    לא הייתה בכת אורי, פשוט הייתה צרכן בין צרכנים.

   • נטליה Says:

    אורי, הדברים האחרונים שכתבת נגועים בשתי רעות חולות שצצות לא פעם בדיונים פוליטיים, ולשלוף אותם אחרי שנועם ודרור הגיבו באריכות לדבריך, זה פשוט לא הוגן:

    1. אד הומנים – זה לא הדעות שלכם, מטעים אורי, זו המסגרת הסוציו-פסיכולוגית שאתם נמצאים בה". ושיא היהירות – אני מאחל לכם לא להתפכח, כי זה כואב, הישארו טיפשים.

    כמה זחיחות ויהירות ארוזים בטיעון הזה, בלי לומר בעצם שום דבר (אותם דברים היו יכולים להיאמר על קהילת מכורים לגז מזגנים).

    2. וכמובן, הכלי האולטימטיבי, סילוף דעות היריב, ואז התנגדות להם. במלים אחרות, התכתבות עם עצמך. כתב נועם –

    "באיראן מתקיים כיבוש אלים ודכאני של העם הכורדי. אם העם הכורדי קורא להפעלת חרם בינלאומי גורף על איראן כחלק ממאבק השחרור של העם הכורדי מהכובש האיראני – חובתי להיענות לקריאה זו תוך התעלמות מוחלטת מקריאות האיראנים הכובשים.
    התערבות חיצונית מכל סוג שהוא בעניינם של 80 מיליוני האיראנים המדוכאים ללא קריאה ישירה וגורפת מטעם העם האיראני המדוכא (לא כולל הפזורה באיסטנבול) להתערבות כזו, או ללא קריאה מהעם הכורדי הכבוש להתערבות כזו, היא קולוניאליזם, כלומר כיבוש בהגדרתו המלאה, אלא באמצעי כפייה כלכליים במקום צבאיים-אלימים. אין אפשרות להצדיק אותה."

    האם הוא כתב שמצבם טוב? האם הוא אמר שהם לא סובלים מ"כיבוש אלים ודכאני"?

    כתב אורי: "הם יגידו לך שעד שהכורדים באיראן יתחילו להתמרד, מצבם טוב כנראה." .

    עוד כתב אורי: "הם ימצאו לינק באינטרנט שמראה שאיראן היא מדינה נפלאה". מי מצא? לא ברור.

    ומשהו לגבי הטענה הראשונה, אותו "הייתי שם". 99% אחוז מהשמאלנים "היו במקום" שאתה נמצא בו עכשיו. הם גדלו בחברה אולטרה-לאומנית, אלימה, מיליטריסטית, ששטפה את מוחם שנים, מינקות, בגנים, בבתי הספר, בטיולים שנתיים, בטיולים שאינם שנתיים, בטלוויזיה, בצבא, במפגשים משפחתיים, סתם בארוחות עם אבא-אמא, בבתי קפה, במסעדות, בפאבים, בימי עצמאות, בימי זיכרון, בימי שואה, בחנוכה, בל"ג בעומר, בראש השנה, ביום כיפור, בט"ו בשבט, בעיתוניים היומיים ובחינמונים (במוספי שבת, במוספי החג, במוספי הספורט, במוספי הכלכלה, במוספי הדיעות), באינטרנט, בפייסבוק, ברחוב, בחנויות, בקניונים, בתחנת האוטובוס, באוטובוס עצמו, ברכבות, בשדות התעופה, במטוסים עצמם, במגרשי הכדורגל, במשדרי הכדורגל, באוניברסיטאות, במשרדים, בפינות הקפה שבמשרדים, וכמובן – גם עכשיו, אתה, כאן. אז אם כבר, טיעון ה"הייתי שם" תקף לגביהם פי מספר עלום, שממשיך לעלות ככל שעוברות השנים באסימפטוטה דוהרת, יותר ממה שהוא תקף כלפיך, לא שהטיעון שווה משהו.

   • נטליה Says:

    * נוגעים.
    * אד הומינם.

 5. רני Says:

  אירן מנהלת התערבות צבאית נרחבת בלבנון ובסוריה. אירן שולטת ע"י טרור, איומים צבאיים וחלוקת נשק וכסף באיזורים נרחבים בלבנון היכן שאין גישה לממשלת לבנון. אירן תומכת בכסף, נשק ויועצים במלחמת האזרחים בתימן. נועם אינו דובר אמת.

 6. דרול Says:

  אז מי שמתנגד לשלטון איסלמי אלים וחשוך באיראן, תומך בשלטון איסלמי אלים וחשוך בישראל.

  אין פלא שהגרמנים מתים עליכם.

  • סמולן Says:

   לגמרי. אחת הטענות הנפוצות ביחס לאנטי ציונים היא שהם מפעילים סטנדרט כפול של דרישות (מישראל ומהעולם הערבי, מישראל והפלסטינים, מישראל ולא-משנה-מי) באופן ברור וגס במיוחד. המקרה הזה הופך את הטענה הזו לבדיחה: אין גסות ברורה יותר ממי שפועל בנחרצות לריסוקה השיטתי של מדינת היהודים, בעודו מבטא מברלין סולידריות עם מדינתו של הגזע הארי. כי עד כמה שהדבר מוזר, המעגל טוען שהבעיה בישראל היא שהיא טובה ליהודים, והבעיה בארץ-הארים היא שהיא לא טובה לארים, או לא טובה כפי שהיא יכולה להיות. הייל, ארים.

   • דרור BDS Says:

    את הסיפורים שלך שמענו עוד באירופה. גם באירופה שמענו שאין גסות ברורה יותר ממי שפועל בנחרצות לריסוקה השיטתי של מדינת היהודים, בעודו מבטא מברלין סולידריות עם מדינתו של הגזע הארי. לא התפלאנו כלל וכלל שהדבר מוזר, ושמענו בתדהמה שהמעגל טוען [לכאורה כמובן] שהבעיה בישראל היא שהיא טובה ליהודים, והבעיה בארץ-הארים היא שהיא לא טובה לארים, או לא טובה כפי שהיא יכולה להיות. הייל, ארים.

    אלא שאתה, דווקא אתה, בניגוד לשאר המגיבים הציונים, יודע כי מדובר בהבלים. איך אני יודע שאתה יודע? ישנו תיעוד מצולם ומוקלט בו אתה אומר לאיריס חפץ שהיא לא מתמצאת בתכנית, ושכדאי לה לקרוא אותה כדי להבין במה מדובר.
    כפי שבוודאי זכור לך היטב – אתה הרי יצרת אותה – התכנית כללה "שלושה ימים עמוס עוז בתיאטרון באזל: קריאת מרתון של שחקני האנסמבל את הרומן הגדול שלו "קופסא שחורה". עוז מספר שם על המלחמה בין עמי ישראל ועל המלחמה בין אישה והגבר שלה, הוא מדבר על חוסר האפשרות, לחשוב על אהבה ללא הרקע הפוליטי שלה ועל חוסר האפשרות לשחור מה שהיה…". זה ממשיך עם עמוס עוז בקיבוץ…
    סדרת הרצאות שתעסוק במקומה של ישראל באירופה ושל אירופה בישראל, ונגמרת עם תמונה גדולה של עמוס עוז, חושב ומיוסר כהרגלו, ודיווח על שיחה איתו ודיון עם הקהל".
    http://kedma.co.il/block/archives/1903

    הנה דברים מפיה של מי שפועלת בנחרצות לריסוקה השיטתי של עצם לגיטימיות המונח "מדינת היהודים", בעודה מבטאת מברלין סולידריות עם מדינתו של הגזע הארי: "קרנות שוויצריות רבות תומכות בפסטיבל הזה, שמדבר על דיאלוג בלי סוף (בטח: השוויצרים שרים לישראל מדריגלים, הישראלים עונים בעמוס עוזית, בזמן שהם עומדים עם רגל על הגרון המחרחר של הפלסטינים. העיסקה היא: אנחנו השוויצרים לא נזכיר את פלסטין, ואתם בתמורה הישראלים, לא תזכירו את כספי היהודים שאנחנו עוד מגלגלים בחשבונות שלנו. דיאלוג מאוד כדאי לשני הצדדים).

    והנה עוד דברים: "מכיוון שלרצח העם שהגרמנים עשו ביהודים אין כתובת אפשרית לסליחה ותיקון, שני הצדדים קיבלו בהקלה את ישראל כתחליף. עבור המדינה שרק קמה, היה מדובר בהצעה שאי אפשר לסרב לה, ולכן – למרות ביקורת קשה בתוך ישראל – בן גוריון שיתף פעולה עם אדנאואר. בנוסף לתשלומים אינדיוידואלים ליהודים גרמנים במסגרת ההסכם, קיבלה ממשלת ישראל סכום כללי ישירות עבור האוסט-יודן. באופן הזה התאפשר ערבוב של הכסף, שכידוע אין לו ריח, בתקציב הציבורי… עבור ממשלת גרמניה מצד שני, ההסכם עם ישראל היה מכרה זהב מהרבה בחינות. גם אם עדיין 60% מהיהודים לא חיים בישראל, נבחרה זו כ"מקום לעשות כאילו זה לא קרה".
    […]
    בזמן שההנהגה הפוליטית של גרמניה עסוקה עם ישראל מדומיינת, הרבה ישראלים מהגרים אל מחוצה למדינה. משרדי מדינה רשמיים לא חושפים את המספרים, כיוון שהם חייבים לשמור על האשליה של מדינה יהודית.
    […]
    בזמן שפוליטיקאים מקומיים מטיפים לאופן שבו יהודים בישראל אמורים להגשים את הגדרתם העצמית, הרבה מהיהודים הללו מגיעים דווקא לגרמניה, מבלי להתחשב במשאלות של האחרים ומצויידים בתפיסה הנכונה של המציאות המשתנה במהירות במזרח התיכון ובמצב ההולך ומחמיר בישראל, מכיוון שישראל היא עבורם מקום קונקרטי ולא מקום מדומיין לשחק בו "בואו נעשה כאילו לא היתה שואה".".
    http://kedma.co.il/block/archives/1572

    בוא נחזור לרגע לאחת הטענות הנפוצות ביחס לאנטי ציונים – שהם מפעילים סטנדרט כפול של דרישות (מישראל ומהעולם הערבי, מישראל והפלסטינים, מישראל ולא-משנה-מי) באופן ברור וגס במיוחד. עוד באירופה ניסתה איריס חפץ להפריך את טיעונך זה: "כשהם מלווים בהרבה בורות ניסו הכתבים,ביניהם המגיב סמולן, ליצור ענין ופחד מכך שהמופעים יופרעו, כמו שהופעת התזמורת הפילהרמונית הישראלית הופרעה וההקלטתה ברויאל אלברט הול בלונדון הופסקה. פלסטינים מסתבר, הם תמיד טרוריסטים, וכשהם עוברים למאבק לא אלים, אז הם מפוצצים קונצרטים ומפריעים לליברלים לשמוע את בטהובן.
    סמולן, דווקא סמולן, הציב את עצמו בעמדה מתגוננת והיה היחיד שניסה להציל את כבודו ואת כבוד הפסטיבל, אבל לא הסתיר את העובדה, ששגריר ישראל ניסה כבר פעמיים לשכנע אותו לעשות את הפסטיבל, הוא סירב ובסוף, אחרי שהשגריר התעקש להזמין אותו לסתם שיחה ואחריה הוא ביקר בישראל וראה את סצינת האומנות הפורחת שבה, הוא החליט ללכת על זה".

    להזכירך, ולהזכירך כי ישנו תיעוד מצולם ומוקלט מבאזל – שם, לטענתך, ייסדת את הלגיטימציה למדינת היהודים – "מדובר בפטיבל תרבות שנערך כל שנה בשוויץ ובו נבחרת מדינה אחרת, שאותה רוצים השוויצרים להכיר כביכול. אחרי שפורסם הדבר, כתבה קבוצת פעילים מכתב מחאה למנהל הפסטיבל והאשימה אותו בהלבנת פשעי ישראל דרך הצגתה כמדינה שבה התרבות פורחת, כדי לעזור לבנות את הדימוי הנאור שלה.
    התקשורת המקומית נתנה לכך פרסום ובסופו של דבר הצליחה קבוצת הפעילים הקטנה הזו ליצור שורת דיונים על הנושא… כותרת הדיון היתה "האם להחרים את ישראל ואיך?" וגם זה הפתיע אותי, כיוון שאני רגילה לסטנדרטים הגרמנים, שבהם שואלים עדיין "האם לגיטימי להחרים את ישראל?". על איך לא מדברים".
    [שם]

    קל לראות כי מי שמתנגד לשלטון איסלמי אלים וחשוך באיראן, תומך במדינה דמוקרטית מהנהר ועד לים – מה שדרול מכנה ישראל, אחרים מכנים איזראיל, אתה מכנה המדינה היהודית ואני מכנה המדינה הציונית. לא ברור אם כן מדוע הסכמת עם טענתו של דרול.

    לדרול: העפתי את הרב שטיינמן (אשכנזי תומך חד"ש ו\או אסאד) ועברתי לרבי שמואל אויערבך (דמוקרטיה או מרד):
    "בעזרת ה יתברך נתכנס כולנו בני הישיבות ואברכי הכוללים וכל היראים לדבר ה' ביום חמישי ו' לחודש סיון – מחרת קבלת התורה בשערי ירושלים להיות נכונים כאיש אחד בלב אחד להיקהל ולעמוד על נפשינו כחומה בצורה כנגד גזירות השמד אשר בקשו תועים לעקור תורה מישראל.
    לא תקום ולא תיהיה, זאת התורה לא תיהיה מוחלפת והיא חיינו ואורך ימינו. ולא ננוח ולא נשקוט עד אשר בעז״ה יתבטלו כל הגזירות הקשות ובמהרה תימלא הארץ דעה את ה'".

    לצד המכתב שהתפרסם בעיתון הפלס – בטאונו של הפלג הירושלמי, צורף הכרוז עליו חתומים חברי בד״ס המעברה הדמוקרטית וכן מרן פוסק הדור הגר״ש ברק כהן, כאשר בנוסף פרסמו שני חברים ממועצת גדולי המתנגדים של תנועת BDS את קריאתם להצטרף להפגנת המחאה.

   • סמולן Says:

    גם אני אוהב אותך, בלרינה. עופי לארץ תפוחי הזהב, והביאי חריימה לסבתא.

 7. געכי Says:

  לא יודע חברים, אתם נמצאים בגרמניה נכון? למה שלא 'תזיינו' את גרמניה? ההבדל בין גרמניה לאיראן-ישראל הוא לא כזה גדול בעצם. אף פעם לא רציתי לפגוש ולהיות חבר של "איראנים" או "ישראלים" או "פלסטינים" או "פועלים" או "נשים" או "אסירים" או "מזרחים" וכו'. אני לא אוהב את כול התוויות האלה, במיוחד לא את האנשים שנושאים אותם בגאון ומסופקים מהם.

  אז ברחתם מישראל\איראן הנוראיות לברלין הנפלאה, היא באמת כול כך נפלאה? הייתי שם, לא זה לא גן עדן בכלל. זה מקום רך יחסית, אבל בעצם כמו תל אביב, או, אם אנחש, טהראן.
  אני לא חושב שהילדים מנפצי השמשות ושורפי המכוניות בשטוקהולם כול כך מסופקים כמוכם, הם בטח לא משעממים כמוכם 🙂

 8. ק.א. Says:

  במקום לטפל ברקבון האימפריה מבפנים היה צריך להמציא את ה"מלחמה בטירור", האינסופית, לתת להמונים "להשתעשע" בכאב ראש נצחי, ו על ידי כך לתחזק את ההגמוניה. בשביל הציונות זו היתה אחלה הזדמנות.

  • דרור BDS Says:

   זהו, אי אפשר יותר עם המגיבים הציונים. הגעתי עכשיו הביתה והבנתי שחייבם לעשות מעשה. הם מגיבים בארץ האמורי, בהעוקץ, בבלוג של עידן לנדו. כל המדינה מגיבים ציונים.
   הזמנתי מדביר.
   https://www.facebook.com/IAcknowledgeApartheidExists

   • irity Says:

    🙂 לשם הדיוק ההסטורי, ומשום שאין אף אחד שמזכיר זאת, פשעי המדינה הציונית נגד אזרחיה היהודים לא פחותים (אם לא גרועים ומזעזעים ופרוורטים יותר מכמה בחינות) מאשר כלפי הכבושים הפלשתינאים. גם מבחינה פרקטית, חשיפת המעשים המזעזעים כלפי אזרחים יהודים דוקא, תחולל את התמורה שאתה מתיימר לשאוף לה. כל הדיבורים על הכיבוש לא הועילו ולא יועילו, אלא מהווים מסך רעש לבן נוח מאד לשלטון, שאכן מעודד את המוחים המקצועיים נגד הכיבוש. אתה בגרמניה ? ממשלת גרמניה יודעת היטב מה נעשה במרתפים, ואולי בשלב זה ואחרי שהם סיפקו שלוש צוללות גרעיניות הם יתפנו לנושא זה שיסגור את הסוגיה של השואה, אחרי שיתברר, אבוי, שהנאציזם המשיך לשגשג בעיקר בציון, והקורבנות היו עדיין אותם קורבנות (יהודים, בעיקר אשכנזים), מ.ש.ל.
    הנה, אפילו התת מודע הציוני פולט את הרמזים המסגירים (עיין, הדיון המעניין בפדופיליה לאחרונה, תקל תקל מנה ופרסין). ההסטוריה תשפוט גם את השמאלנים כולל באתר נכבד זה, שצרחו והשתיקו כל מי שדיבר על זה, כאשר הם מחזיקים שלט "די לכיבוש" וגם…שומעים מוסיקה קלאסית.

   • אורי Says:

    חברים, חבל שאתם לא יכולים לתפוס מרחק של ציניות ולצחוק על הפוסטים ההיסטריים שאתם כותבים. כל אחד מנסה ככל יכולתו להיות יותר רדיקלי ואנטי ציוני מהשני… וואוו. איזה מגניבים אתם! איזה מוסריים אתם! כמה נעלים אתם על פני כל הישראלים האחרים ששמחים שהמדינה נותנת להם זהות, מקלט, מקום בו אפשר להיות יהודי בראש מורם, בלי להתנצל ובלי להתרפס. איזה מטומטמים וגזענים כולם, ואיזה חכמים ומוסריים אתם. אפשר חתימה?

    אני לא יכול להסביר לכם כמה אתם משעשעים אותי. תודה 🙂

   • נטליה Says:

    "ההסטוריה תשפוט גם את השמאלנים כולל באתר נכבד זה, שצרחו והשתיקו כל מי שדיבר על זה".

    על זה = על מה? על זה "שהנאציזם המשיך לשגשג בעיקר בציון, והקורבנות היו עדיין אותם קורבנות (יהודים, בעיקר אשכנזים)"? אפשר, בבקשה לקבל פרטים נוספים?

    ואגב, פור דה רקורד, אין שום ביטחון שההיסטוריה תשפוט מישהו. רק ההיסטוריה תשפוט אם ההיסטוריה תשפוט.

   • irity Says:

    נטליה, אין ערבויות לכלום אבל האמונה מתה אחרונה. פרטים ? בחייאת…קפצתי רק לדקה לכבודו של ד"ר עופרי, וגם להזכיר לדרור שאני מקדימה את זמני בדרך כלל,

   • דרור BDS Says:

    תיקון טעות עריכה: צ"ל מסביר ולא מדביר. אני כמובן נגד מאבק אלים. המושג הדברה התייחס בזמנו למאבק האלים שניהלו הפורעים הציונים בתקופת האינתיפאדה השניה. היום המושג משמש גם להדברת קורבנות יהודים מסוימים, לאו דווקא האשכנזים שבהם.

    תמוהה הקביעה כי אין מי שמזכיר זאת. רק השבוע פרסם יוסי אדרי מאמר בנושא זה, העוקץ. עוד לפניו סמי שלום שטרית מזכיר זאת. מן הידועות הוא שגם אורטל בן דיין פועלת להגברת המודעות ולהרחבת גבולות השיח כך שיכלול גם את קרבנותיה היהודים של המדינה הציונית. איריס חפץ מזכירה זאת, וראי תזכירי לסמולן, שהכחיש שהיו דברים מעולם, ורק צילום המעשה, חצי מסך פשעי פושע המלחמה עמיר פרץ, וחצי שני הכחשת דובר הצבא הציוני למעשה, וכל זה מתורגם לספרדית ומשודר בכל כלי התקשורת בספרד, ואני ששואל מה בגורל ילדי שדרות, הרי גם הם קרבנות של אותו פושע ושל אותה פורענות – ויכחישו המכחישים לצלילי מוסיקה קלאסית- ועונה לי חברי מארחי: עזוב, הם שונאים את ישראל אפילו יותר ממך.

    פשעי המדינה הציונית נגד אזרחיה היהודים לא פחותים מאשר כלפי הכבושים הפלסטינים. מוכר לי המשפט הזה. מישהו אמר את זה קודם. אלא שאלה שאמרו את קודם לא נטו להחיל השוואות לא רלוונטיות. מי סבל יותר, מי קרבן גדול יותר. אתם באמת רוצים לחשב מי סבל יותר? שאלה חנין זועבי בנאום הבכורה בפרלמנט הציוני.
    את ההשוואות בין הפורעים הציונים בזמן הזה ובין הנאציזם דוחים בשאט נפש לא רק הפרופגנדה הציונית המזועזת מעצם ההשוואה של פשעי היחיד מול הקרבן היחיד אלא גם פלסטינים רבים – לפחות אלו אשר את דעותיהם אני קורא, כמו גם אלו שאני מכיר – אשר מוחים על הסטת נושא הדיון מהפורענות הציונית אל עבר השוואות עם פורענות אחרת שנעשתה בזמנים אחרים ובמקומות אחרים ומסיבות אחרות, ושעצם ההשוואה והדיון עליה מסיטים את הפורענות הפוליטית אל עבר המקרה הפרטי – חיל ציוני כלשהו המבצע פשע מלחמה כלשהו במקום מוגדר ברגע מוגדר, תלוש הקשר לקונטקסט הפוליטי.

    ומי בכל זאת מתעקש להשוות? האשכנזים עצמם. שוב שיח ה"אני, אני" המפורסם אותו אפיין עמוס נוי. אלה הראשונים לזעוק שהמוסיקה הקלאסית אותה שומע אהוד ברק בזמן שהוא רוצח ילדים היא השוואה נואלת\מדויקת (ציוני\אנטי ציוני בהתאמה) לשואה, אלה הראשונים לזעוק כי גם בעזה וגם בשדרות ילדים רוצים לחיות, ולכן גם ראשי החמאס הם פושעי מלחמה, אלה הממהרים להכתיר את נתן בלנק כסרבן מצפון – לא אסיר פוליטי ואפילו לא סרבן פוליטי – כדי לנקות את מצפונם שלהם, לאחר ששירתו כך וכך שנים בשטחים עד שהבינו שזה רעיון לא כל כך טוב. אלה שהצביעו מרצ, והכחישו כי מרצ מעודדת שוויון בנטל, וגם כשהתעקשו והראו להם – הנה, ניצן הורביץ במסע אלונקות למען שוויון בנטל יחד עם פושע המלחמה אבי דיכטר – גם אז המשיכו לטמון ראשם בחול.
    לשם הדיוק ההסטורי, ומשום שאין אף אחד שיזכיר לך זאת, אזכיר לך אני כי את הטענה הצודקת שכל הדיבורים על הכיבוש לא הועילו ולא יועילו, אלא מהווים מסך רעש לבן נוח מאד לשלטון, שאכן מעודד את המוחים המקצועיים נגד הכיבוש, אמרו הרבה אנשים עוד הרבה קודם.

    אתה בגרמניה? לא, אני לא בגרמניה. איריס חפץ בגרמניה. ממשלת גרמניה, כמו גם איריס חפץ, יודעות היטב מה נעשה במרתפים, ואולי בשלב זה – אחרי שכתבה מאמר ביקורתי אודות השימוש האינסטרומנטלי שעושה ממשלת ישראל בשואה, ואחרי שהם סיפקו שלוש צוללות גרעיניות, ואחרי מסע הרדיפה וההשמצה שניהלה הקהילה היהודית בברלין בעקבות מאמר זה, הם יתפנו לנושא זה שיסגור את הסוגיה של השואה, אחרי שהתברר, אבוי, שהפשיזם, האיסלמופוביה, האנטישמיות והציונות ממשיכה לשגשג בעיקר בכל המרחב הלבן, האשכנזי, והקורבנות היו ועדיין אותם הקורבנות.

    "יהודים, בעיקר אשכנזים, מ.ש.ל."
    בקרב בציבור קוראי ארץ האמורי התרגלו זה מכבר להתקפות קיצוני הסיקריקים ואנשי נטורי קרתא כנגד עורכי ארץ האמורי ולפגיעתם הקשה בכבודם, אולם הפעם נדמה כי נחצו כל הקווים האדומים. לאחרונה התבטא אחד המגיבים בצורה חמורה כנגד עפרי אילני. הדברים הקשים נאמרו על ידי הרה"ג יהושוע רוזנברגר, חבר הבד״ץ העדה החרדית, ורב קריית רמ"א בבית שמש, במהלך מה שמכונה יום העצמאות האחרון.
    תחילה, תקף הרב רוזנברגר את מה שכונה בפיו "טומאת הציונות" ואת גזירות המדינה כנגד שומרי הדת, אולם אז עבר להשמיץ ולתקוף את אילני. "יושב בבני ברק מסית ומדיח שכמה בורים וריקים הפכו אותו לגדול הדור. מי עשה אותו לגדול הדור? כמה בטאונים ועיתונאים. הוא מסית ומדיח".

    "יש עוד כמה מתנגדים שרוצים לפעול כנגד גיוס בחורי הישיבות והוא משתיק ומאיים עליהם. זה ממש אשר קרך, והוא עוד עורך ארץ האמורי…" אמר הרב רוזנברגר בדבריו הקשים נגד אילני. מפני כבוד התורה ומפני כבוד ההתנגדות, אתר "ארץ האמורי" נאלץ לצנזר חלק מדבריו החמורים של הרב רוזנברגר.
    http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%A8%D7%91-%D7%91%D7%94%D7%A2%D7%93%D7%94-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%94%D7%92%D7%A8%D7%90%D7%99%D7%9C-%D7%9E%D7%A1%D7%99%D7%AA.html

    "ההסטוריה תשפוט גם את השמאלנים כולל באתר נכבד זה, שצרחו והשתיקו כל מי שדיבר על זה, כאשר הם מחזיקים שלט "די לכיבוש" וגם…שומעים מוסיקה קלאסית".
    מתקפת ההתבטאויות הקשות כנגד עורכי ארץ האמורי ובראשם גל כץ ממשיכה. השבוע נתלו בירושלים מודעות ענק ובהם דברים שאמר לכאורה רבי מאיר סולבייצ'יק, ראש ישיבת בריסק המתבטא בחריפות כנגד גל כץ.
    לפי מפיצי המודעות, הרב סולבייצ'יק אמר לתלמידיו: "אנו עומדים באמצע מערכה כבדה. קמים וניצבים אלו אשר לא שימשו בהנהגת הכלל ממנהיגי הדור הקודם ועושים מעשים כרצונם. קמים להם כאלו ומעכבים את האחרים שרוצים לעשות בעניין ומעכבים בידם. לא משנה מיהם ומה הם כן בעלי קומה או לא, איני יודע אם רבנים או פוליטיקאים. איני יודע אם הוא פוליטיקאי כי אינני כזה וכופים את דעתם על כולם".

    הרב סולובייצ'יק החריף את הטון ואמר: "מי שמו לעורך ארץ האמורי? היכן ראינו הנהגה כזאת לכפות על כולם לקבל דעת יחיד באומרו שאסור להתגרות ואסור להילחם אתם [בציונים – דרור]? באיזה מנהיג ראינו כן שכפה על כולם לקבל דעתו ומנע את אחרים מלעשות? לא ראינו כזאת לא אצל יוסי גורביץ, ולא אצל ניצן הורביץ, ולא אצל אלון לי גרינוביץ. מי שמו לשליט? ומי מסר את השלטון בידיו? אם רוצה לפרסם את מאמרו של עפרי אילני – "תרבות ההוקעה של העדה החרדית" שיפרסם בפייסבוק אבל לכפות על כולם ולמנוע מעשות דברים?".

    יצויין שהדברים הקשים שפורסמו גורמים להלם ותדהמה בכל שכבות ציבור המתנגדים והם מהווים המשך לדבריו הקשים של הרב יהושע רוזנברגר, דיין בד"צ העדה החרדית שהתבטא באורח חמור כנגד עפרי אילני.
    http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%94%D7%9C%D7%9D-%D7%A8%D7%90%D7%A9-%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%AA-%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%A1%D7%A7-%D7%AA%D7%95%D7%A7%D7%A3-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%92.html

   • irity Says:

    תענוג לקרוא, דרור, גם אם אני נעלבת ממש מההיקלעות שלך לטעות אנוש מצערת. קודם כל, אל תתפוס אדם בצערו.זה בראש וראשונה מעיד עליך ופוסל את קריאותיך לאמפתיה של אחרים. מה איכפת למישהו מהפלסתינים או המרוקאים, בינינו ולמה אתה תובע איכפתיות אם בעצם עולה מדבריך אטימות לב לסבל לפי שייכות הנפגע. זה בסיסי. שנית, האנשים שמנית הם אלה בדיוק הקוראים לתיקון העוול על ידי גרימת הסבל, הקיומי ההכרחי, לאשכנזים בבחינת "צדק הסטורי". זה כל מה שעולה מדבריהם. שלישית, אמרתי משהו פרקטי בסך הכל . זה העולם, ושלושים מליון נפגעי שואה בקונגו לא זכו ליותר מהעמוד השלישי בעיתון כלשהו, לעומת פצוע מפצצה שאולי פוצץ ערבי בבוסטון. מה לעשות, לא נשנה את זה. לכן אמרתי פרקטית שהתגברות על רגשי הקינאה והתיעוב כלפי יהודים אשכנזים _ניצולי שואה אחת כלשהי, תוביל לקידום מטרותיך למען הילדים משדרות יותר מאשר הניסיון להוכיח לי שהסבל שלי ראוי ומוצדק מסיבה כלשהי שלא ירדתי לשורשה. אני לא משווה סבל אני משווה יעילות פוליטית מול אופורטויזם (ה"ה שטרית חפץ וכולי, לגבי אורטל לא אגיד זאת כיון שהיא גרה בישראל וסובלת). אתה מתקדם לכיוון …אבל מתמהמה פה ושם. סומכת עליך שהבלאטה תרד עליך, כמו אסימון, לצלילי מוסיקה קלאסית כמובן. באומרי נאצים אינני משווה כלום, נאציזם הוא מונח די הדוק ומוגדר, ככה למשל בוא נגיד שאם זה לובש מדי אס אס, מדבר גרמנית, ומענה מישהו למוות כך סתם לשם ההנאה מגרימת סבל למי שלדעתו הוא "נחות ביולוגית"..זה נאצי ומעשיו מוגדרים כך. לא התכוונתי להשוות התכוונתי לחשוף. לצעוק חזק ולהכליל לא עוזר. יש כמה, לא הרבה אבל מספיק, תאים נאצים בישראל, עם שמות ופנים, ואפשר אולי גם לאתר את שושלת היוחסין והזיקות הישירות והכלכליות לאורגינל, אותם צריך לחשוף, השאר כבר יסתדר לבד. הוא שאמרתי, למה לחזור לכאן נטליה ? לפני שאמרתי פרט אחד מבלוק 10, כבר דרור מסביר לי שאני צריכה לשתוק כי די לכיבוש והגיע הזמן שיענו אשכנזים עוד פעם. או משהו, לא הצלחתי להבין. זה רק אומר שעדיין אין שקט ונוכחות בציבוריות של דוברי השפה העברית באשר הם, או שהם יודעים, בחוש השישי והחייתי גם יחד, שמה שמדובר בו יבהיל אותם, אז לפני הפרטים הם כבר הורגים. ביי עכשיו לא מתפתה יותר 🙂 תבלו
    באהבה מרחוק…

   • נטליה Says:

    irity, את מדברת בשפת סתרים שלא מובנת לי. לא הצלחתי להבין על מה את מדברת גם בבלוגך החביב, ואני מניחה שיש לכך סיבה. אני מודה שנבהלתי. בהצלחה.

   • דרור BDS Says:

    עפרי אילני הבטיח לך את מתנת הנבואה אם תיענה לחיזוריו, אך לאחר שקיבלת את מתנת הנבואה חזרת בך ודחית אותו, והוא קילל (מה לעשות, ככה זה אצל אשכנזים) שאף שנבואותיך יהיו נבואות אמת איש לא יאמין לך.

    לא נאמר בשום מקום כי אני אדיש לסבל ע"פ שייכות הנפגע. לא נאמר בשום מקום ע"י חפץ ו\או שטרית שהם קוראים לתיקון העוול על ידי גרימת הסבל, הקיומי ההכרחי, לאשכנזים בבחינת "צדק הסטורי", אין לי שום רגשי קינאה ותיעוב כלפי יהודים אשכנזים ניצולי שואה אחת, וחוץ מזה אני אשכנזי, ולא סתם אשכנזי, אלא אחד שמוצאו מלטוויה, ולא מאיזה כפר נידח של מגדלי אווזים אלא מריגה – מקום מוצאם של הראי"ה קוק, ליבוביץ ודפני ליף. ראי לאן התגלגלתי, אז אנא, קצת כבוד גם לסבל שאני עובר.

    הדבר התמוה מבחינתי – וכאן נדרשת מעט יותר רצינות – הוא טענותיך הנכונות נגד מה שמכונה שמאל. כל כך נכונות עד ששטרית אמר זאת בעצמו, לפנייך. ומול מי את יוצאת? מול אלו המסכימים עם טענותייך. זה מה שנשגב מבינתי. אשכנזים הם הסובלים העיקריים מהפורענות הציונית? אולי בגלל הסבל הרב שנגרם להם מכך שהם לא מסוגלים לסלוח לפלסטינים על כך שהם מכריחים אותנו להרוג את ילדיהם לצלילי מוסיקה קלאסית.

   • irity Says:

    דרור, תענוג לקרוא כל מילה. תיקונים קטנים, אני יודעת שאתה אשכנזי, אני יודעת שה"ה המרוקאים הנזכרים אומרים מה שאומרים, ועוד לפני ששמעתי על שמעם, "עליתי" על הבעיה המזרחית, הגשתי תביעה לבית המשפט בירושלים בטענה של "אפליה עדתית" (ודרך חיפוש של טענות לסיכומים הגעתי לסש"ש ונידמה לי ששוחחנו קצרות, זה היה ב 1996) בשמה של נערה ששובצה לבית ספר "אשכנזי" ולא רצתה להישאר שם בתור לעג ושנינה ופטרוניות, וגם פרסמתי אז ב"חדשות ז"ל" מאמרון (די מצחיק) על כך שדרעי זכאי להעלות טענה של אפליה עדתית נגד האישום הפלילי במסגרת "אכיפה מפלה". כל זה בלי לקרוא מילה שכתבו פעילים מזרחים כלשהם.

    לגבי השניים (שנשואים ל…) העניין הוא שונה, הרי גם הקליקה שאני הייתי שייכת אליה (האשכנזים של מרצ שצעקו די לכיבוש) אמרה דברים יפים ונכונים, השאלה מה עושים לא רק מה אומרים. SOCIAL CLIMBING יש לו הרבה פנים וצורות ודרכים.

    מכל מקום, נטליה לא מבינה מה אני מבלבלת את המוח ב"בלוג החביב שלי" אז כניראה שעדיף היה להישאר עם גורביץ במרצ, לפחות הייתי היום עשירה, ואז גם סש,ש וגם גברת איריס ח היו מתחנפים אלי, אולי מתחתנים איתי אפילו. :*)

    לא מקבלים פרס על טיפשות, את זה למדתי היטב בגילגול הזה. אבל אני לפחות נהנית מהחופש לבלבל את המוח.

   • נטליה Says:

    סש"ש

 9. irity Says:

  סבבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: