לכמה זמן? לתמיד (על הכחשת הפליטות)

by

עומר שץ

"עם שטורפר, לאחר מכן, זה היה נורמאלי ואנושי, היה לנו מפגש נורמאלי ואנושי. הוא סיפר על כל הצער והכאב שלו. אמרתי לו 'כן, שטורפר, ידידי החביב, אנחנו בהחלט נדפקנו. איזה חוסר מזל!' "

[אייכמן בחקירתו אצל משטרת ישראל, על מפגשו עם חברו היהודי שטורפר באושוויץ; מתוך אייכמן בירושלים של ארנדט]

*

"היינו שם שמונה ימים, החיילים סירבו להכניס אותנו, הרעב והצמא היו נוראים. הישראלים ירו עלינו גז פעמיים, דחפו מוט ארוך מברזל דרך הגדר וניסו להרחיק אותנו מהגדר. ביום השמיני הישראלים עברו לצד שלנו והכניסו דרך הגדר אותי ואת נ' ו-ב'. את שאר הגברים זרקו על הצליות וגררו אותם מתחת לגדר המצרית. הגברים התחננו שמונה ימים, וביום השמיני לא היה להם כבר כוח להתנגד. היו מעולפים וצרחו ‘תהרגו אותי כאן'."

[עדות הילד האריתריאי ו']

אי שם בעולם נשמע מפעם לפעם קולם של מכחישי שואה. ובישראל לעומת זאת נערך פרויקט להכחשת הפליטות. בניגוד לדעה הרווחת, השותף הבכיר לו הוא לא אלי ישי, אלא שומרי הסף של הצדק, פרקליטים ושופטים. הם נותנים חיים לפרויקט השולח פליטים למותם שם, או למאסר עולם כאן. גירוש פליטים ממחנות המעצר בישראל לסודן ואריתריאה – שם אורבות סכנות ומספרן מאה – הוא צדו המשלים של התכחשות בתי המשפט לרבבות מבקשי מקלט העצורים בישראל.

shatz1

הנה רק לפני שבועיים שלח בית המשפט העליון איזו ז'אן ולז'אן אריתריאית למאסר עולם, משום שהעדיפה שלא למות מרעב תחת גשר לה-גוורדיה, והעזה לרכוש רישיון עבודה מזויף כדי שתוכל להתפרנס. דיין משרד המשפטים קבע כי תמו ייסורי הפרנסה של עלובת החיים הזאת, שכן בבית הסוהר יסופקו כל צרכיה. בית המשפט העליון מצדו קבע, כי אישה כזאת היא סכנה לשלום הציבור.

העניין נדון במסגרת נוהל חדש שהתקינו פקידי ופרקליטי המדינה: במקרה שהחשוד שחור, נוותר על זוטות כמו חזקת חפות, הוכחת אשמה, וגזירת עונש לפי סוג העבירה ונסיבות ביצועה. מנגנוני המשפט הפלילי, יודע כל פרח משפט, נועדו להגביל את כוחו האינסופי של השלטון כלפי הפרט, שאחרת הוא עשוי חלילה להפוך למשטר אפל הנוהג בשרירות ומשליך לצינוק אוכלוסיות שלמות כטוב בעיניו.

אז במקום סנגור ושופט על חשבון המדינה, תיכף ומיד לכלא על חשבון יקר פי כמה. לכמה זמן? לתמיד. את מי? דווקא כאלה שאין די ראיות נגדם, והם כנראה חפים מפשע; או מי שחשוד בעבירה פעוטה, שאזרח ישראלי כלל לא היה מואשם בה. לאחרונה פורסם, כי במסגרת הנוהל הזה נשלחו למעצר מנהלי ללא תאריך שחרור המתלוננת והחשוד גם יחד: פליטה שהתלוננה על אונס וחזרה בה מתלונתה, לאחר שנשאלה בחקירה אם נהנתה מהאקט; ופליט החשוד באונס, שהמתלוננת טוענת כי בדתה אותו מליבה – ולעולם כבר לא נדע, היה או לא היה.

shatz1.5

הפרויקט הסדיסטי הזה כלפי אנשים שחורים, שנועד כביכול להגן על שלום הציבור הלבן, הוא דווקא מסכן אותו באופן חמור: אם השעיר לעזאזל מושלך למעצרו המנהלי למרות שלא נמצאו מספיק ראיות נגדו והוא כנראה חף מפשע, אם המשטרה והפרקליטות פטורים מקיום חקירה ומשפט והתיק נסגר – סביר שהרוצח או האנס ממשיך להסתובב חופשי בשכונותינו השלוות.

התחביב הזה של המיניסטריונים למשפטים וביטחון פנים, נשא חן כאמור גם בעיני שופטים עליונים. ואין תמה, שבכל שנות קיומו בית המשפט העליון לא הכיר גם לא בפליט אחד. בית המשפט הנאור, לא משרד הפנים החשוך. ובאמת, אם אין פליטים בישראל, מדוע לא נשליך אלפי מתחזים לכל חייהם למחנות מעצר במדבר, ואחר כך כבר "מרצונם" יבקשו להישלח לארצות ההריגה.

אחרי זו הרגילה ליהודים, וזו הנפרדת לפלסטינים, אפשר אם כן לסמן מערכת צדק נוספת, שלישית במספר, המוקדשת לאפריקנים. אלא שגם לאחר פרשת קו 300 של הפליטים, היא פרשת הקבוצה שנכלאה בין הגדרות, עדין אין ולא יהיה מי שיקדיש לפליטים איזה דו"ח לנדוי, או סרט טוב על שלטון החוק לאפריקנים.

shatz2

מדוע אין קיום עברי לפליט שחור? אפשר לחשוב על סינגולאריות השואה; או על מיליוני פליטים פלסטינים, 'מסתננים' בפוטנציה המקרקשים במפתחות ביתם. כך או כך, כשבעבר מבקשי מקלט אפריקנים גנבו גבול הם כונו מסתננים ולא הוכרו כפליטים; ואילו עתה, כשמתי המעט מתוכם נוקשים בנימוס על שער הגדר החדשה – פקידים ומפקדים, פרקליטים ושופטים, עומדים על דם רעיהם. כשהזיכרון מקוצר והלב מאובן, חיילים יהודים יורים גז בחסרי ישע, חובטים בהם במוט ברזל, מתבוננים בהם גוססים תחת השמש הקופחת.

החובה להכיר בפליטים אינה גזירה משמיים, אלא עוד חובה משפטית שישראל נטלה על עצמה בעת שחתמה על אמנת הפליטים, אי אז לאחר שיהודים התדפקו על גדר הגבול ונדחו בקש, או סבבו בימים באוניות וסופם שנקברו חיים. מצב משפטי אינו משתנה באמצעים פיסיים כמו הקמת חומות או פיזור מוקשים, אלא בצעדים משפטיים. אמנת הפליטים היא חוזה משפטי בין מדינות. כשם שאפשר להסתלק מחוזה שכירות ולהתפנות מדירה, כך יכולה ישראל למשוך חתימתה מאמנה המכבידה עליה. יש מחירים להפרת החוזה, מוסריים ודיפלומטיים, אבל בהחלט אפשר לעמוד בהם. בוודאי הממשלה היוצאת, או זו הנכנסת.

shatz3

תגים: , , , , , , ,

38 תגובות to “לכמה זמן? לתמיד (על הכחשת הפליטות)”

 1. נטליה Says:

  נוקב. אין אוויר אחרי שקוראים את זה.

 2. קובי וולר Says:

  אני לא בטוח שתרומתי תוערך כלל, אבל הגדרת הפליטות די ברורה ולא כוללת מדינות שניוניות. יש סיבה שביהמ״ש לא מכיר בהם כפליטים (בניגוד לפליטים סורים – לצורך העניין). מה שמקומם אותי זו הגזענות שלא מצפה בכלל מהמצרים לקלוט את הפליטים מסודן ומדירה מהשיח את התווך בין ישראל לסודן. כאילו המצרים הם סוג של חיות פרא ללא מוסר. המוסלמים, ובוודאי הערבים, הם אנשים מוסריים לפחות כמו השילטון הציוני ותומכיו. נושא אמנת הפליטים הוא נושא מצרי ולא ישראלי, עם כל הצער. לצפות לסטנדרטים מוסריים גבוהים מעצמך זה חשוב ביותר, אבל אם זה מגיע עם זילזול באחרים זה בזוי.

  לדעתי.

  • ארך אפיים Says:

   לא הבנתי. אז אם פליט הוא לא פליט במדינה שניונית אז זה בסדר לתת לו לגווע בצמא? זב"שו ושיבוא בטענות למצרים בעודו גווע? חוץ מזה, גם לא היו חסרים פליטים יהודים שעברו מארץ לארץ ולא מצאו מקלט, אז רק המדינה הראשונה שניסו בה אשמה, וכל האחרות שעל דלתותיהן התדפקו יכולות להנות ממצפון צח כשלג? ברכותי.

   • דרול Says:

    בנאליזציה של השואה, לעיתים נעשית מתוך טיפשות, או מתוך קוצר הבנה וחוסר רגישות. במאמר הזה, לדעתי, היא נעשתה בזדון, כיוון שזכר השואה, הינו מכת פטיש המוטחת על בסיס קבוע בפרצופה של המהותנות.
    עכשיו לשאלתך, אדם בגיר שמחליט למקם את עצמו בסביבה מסוכנת, כמו מדבר, כמו אוקינוס, או ג'ונגל משווני, נחשב כאחראי בלעדי לגורלו, כולל כל פגיעה שיחווה, אלא אם כן הוכח שלא הייתה לו כל ברירה מתקבלת על הדעת, מלהגיע לשם.

   • נטליה Says:

    אהבתי את הניסוח משפטי – "אדם בגיר שמחליט למקם את עצמו בסביבה מסוכנת". ממש גובל במדע.

  • דרול Says:

   קובי,
   תרומתך החשובה, בהחלט מוערכת.

  • רועי Says:

   קובי, אין שום סעיף באמנת הפליטים שקובע שהגדרת הפליטות לא כוללת פליטות במדינה שניונית. אם זה היה כך, לא היו פליטים באירופה, שכמעט תמיד עובדרים דרך מדינות נוספות. הנה קישור לאמנת הפליטים: http://www.unhcr.org/protect/PROTECTION/3b66c2aa10.pdf

  • amit Says:

   בלי להכנס לניסוחים ולפלפולים המשפטיים, נראה לי שאפשר להסכים לדברים הבאים: מי שבורח ממדינה אחת שבה הוא בסכנת חיים למדינה אחרת שבה הוא לא בסכנת חיים, הוא פליט, בין אם הוא עומד בהגדרות המשפטיות של זה הוא לא – הוא זכאי וזקוק להגנה.
   לעומת זאת מי שבורח ממדינה אחת שבה הוא לא בסכנת חיים למדינה אחרת שבה הוא לא בסכנת חיים הוא לא פליט והוא לא אדם שזכאי וזקוק להגנה. הוא מהגר. הוא לא זכאי לחיות במדינה השניה יותר מאשר כל אזרח זר זכאי לגור בה.

   כל הפליטים שמגיעים לישראל נמצאים בקטגוריה השניה. כל הפליטים האפריקאים הגיעו לישראל ממצרים, לא מהמדינות בהן הם בסכנת חיים. במצרים חייים למעלה מ-3 מיליון אפריקאים ללא סכנת חיים. אמנם אלה לא חיים נעימים בנחמד – אחרי הכל מצרים היא מדינה עניה וגזענית והם מקבלים שם יחס של תושבים סוג ב' – אבל אם נשווה את זה עם מה שמתואר במאמר על חיי הפליטים בישראל, נדמה שישראל היא לא גרועה בהרבה. בכל מקרה את ההגירה ממצרים לישראל הפליטים עושים מסיבות כלכליות, תוך שהם שמים את עצמם בתוך סכנה על חייהם שכן המקום היחידי שבו כן יש סכנה לחייהם של פליטים במצרים; בסיני, בדרך שלהם לישראל.

   • י.א Says:

    אז עכשיו יש לנו גם את הגדרת-עמית למעמד הפליט, לפיה מסתבר שסכנת החיים במצרים לה חשופים הפליטים, העובדה שלא מכירים בהם, ומתעמרים בהם, אינם מצדיקים "באמת" מעמד של פליט, וכל האמנה הזו זה "פלפולים משפטיים" המבוססים על רעיון ההבל שלפליטים מגיע לחיות כמו בני אדם.
    דרך אגב, במצרים חיים למעלה משמונים מיליון אפריקאים, לא שלושה.

   • י.א Says:

    נ.ב.
    ולא חיים בה שלושה מיליון מבקשי מקלט ולא נעליים

   • amit Says:

    זו לא הגדרת-עמית אלא פשוט common sense. מי שמהגר ממדינה כי הוא מפחד לחייו הוא פליט ומי שמהגר ממדינה מבלי שהוא יהיה תחת סכנה ממשית הוא לא פליט.
    אל תזלזל במידע אם אתה לא מכיר אותו. לפי דו"ח של הוועד האמריקאי למען פליטים יש למעלה מ-3 מיליון סודנים במצרים, וזה מבלי להזכיר מהגרים אפריקאים ממדינות אחרות. על פי הדו"ח רבים מהסודנים היגרו למצרים עבור סיבות כלכליות ורמת חיים גבוהה יותר, אז כנראה שלא, הם לא מצויים שם בסכנה.http://www.unhcr.org/refworld/country,,IRBC,,EGY,,3df4bed114,0.html

   • ofrilany Says:

    אתה מנוול עמית, הטיפוס הכי נקלה של טכנוקרט שטני שישראל מייצרת.

   • amit Says:

    תודה על המחמאות אבל אין פה כל טכנוקרטיה. בסך הכל אני אומר שמי שלא היה תחת איום במדינה שהוא הגיע ממנה לישראל לא צריך להתפש כ"מבקש מקלט". כבר היה לו מקלט, הוא פשוט חיפש אחד יותר טוב.

   • י.א Says:

    יש סכנה לפליטים הסודנים במצרים, ומצרים לא מעניקה להם הגנה. מכך שיש במצרים גם אוכלוסייה סודנית אחרת – לא של מבקש מקלט – לא נובע דבר.
    נכון לעכשיו, ישראל מחזיר הפליטים לסכנת חיים בסודן, כך שממילא לא ברור על מה אתה מדבר, ומדוע.

   • amit Says:

    מצרים היא מדינה עם עוני עצום והיא רוויה בגזענות בין-עדתית וברור שגם הסודנים סובלים משני הדברים האלה, אך לא מדובר במדינה שנמצאת "מעבר להרי החושך". הסודנים לא נרדפים בה והם אף מהגרים למצרים בהמוניהם מסיבות כלכליות ולא רק כפליטים. 3 מיליון הסודנים שחיים בה לא נמצאים תחת איום או סכנה והם לא מחפשים לברוח ממנה. המקום היחידי במצרים שבאמת מסוכן להיות בו סודני הוא מעבר הגבול עם ישראל.
    מצרים היא לא המקלט המושלם – גם החיים בתחנה המרכזית הישנה הם לא בדיוק מקלט מושלם – אך היא מקלט. מי שבוחר להגר ממנה לא עושה את זה כי הוא מצוי בה בסכנה ממשית, אלא כי הוא רוצה לשפר את תנאי המחיה שלו – מה שלגיטימי לחלוטין מבחינתו – אך בכך הוא נופל להגדרה של מהגר ולא של פליט.

   • Erez Hochman Says:

    למרות שאני מעריך את הרצון שלך להגיע להסכמה הדדית כלשהיא אני לא מסוגל להסכים עם ההגדרה שלך, לשמחתנו ולמזלנו גם אומות העולם לא מסכימות איתך ומתוך 280 אלף יהודים ש"נפלטו" מגרמניה הנאצית (וסיפוחיה) נקלטו רוב היהודים לא במדינה הבטוחה הראשונה שהגיעו אליה אלא (הפלא ופלא) ביבשת אחרת לגמרי מעבר לאוקיינוס אדיר. קטע הא?
    ולמה זה בעצם? מאותה סיבה שחתמנו מלכתחילה על האמנה, כי כמו שפשע זה לא בעיה אישית אלא בעיה לאומית פליטים הם לא בעיה לאומית אלא בעיה בינלאומית, תחשוב לרגע שכל השכנות של ישראל מתמוטטות בגלל אסון טבע נורא, נשמע לך סביר שרק ישראל תשא בנטל הפליטים שיזרמו אליה רק בגלל שאנחנו הכי קרובים גאוגרפית?

  • י.א Says:

   שקר וכזב
   אין דבר כזה – "מדינות שניוניות". לפליט שנקלט אין תביעה למדינה נוספת. אולם הפליטים הללו לא הוכרו וזכו למעמד פליט במצריים. להפך, הם נרדפים גם שם. חובתה המשפטית והמסורית של ישראל – מדינה שקולטת פחות פליטים פר אוכלוסייה מבערך כל מדינה מערבית אחרת – ברורה.

 3. ביבי Says:

  סליחה אבל בכל מקום אחר בעולם קוראים למתקנים הללו מחנות פליטים אז למה רק בישראל אתה ודומיך מתעקשים לקרוא לזה מתקני כליאה/מאסר ?
  אנו כעם נרדף בתקופת השואה כל שביקשנו היה שיספקו לנו הגנה ותנאי מחיה מינימאלים הא ותו לא . ומה נתנו לנו ? כלום(רוב המדינות) . שלחו את האוניות(סנט לואיס) מחופי ארה"ב לגרמניה חזרה.

  קח לך ווידאו מעניין ותראה איך טורקיה נוהגת בפליטים הסורים שהגיעו לגבולה :

  וזה כתבה על טורקיה שמסרבת לראות בהם פליטים ורק מכנה אותם "אורחים"…

  • י.א Says:

   אין שום קשר בין מחנות פליטים כגון זה שנועדו לקלוט מספר גדול של אנשים לזמן קצר שנמלטים מאסון, לבין הצורך להכיר ולקיים את אמנת הפליטים.
   מדינות אחרות מקבלות הרבה יותר פליטים מאשר ישראל (יחסית לאוכלוסייתן), והצגת התביעה מישראל כאילו יש כאן "מוסריות-יתר" היא שקר נבזי

   • דרול Says:

    אתה מתעקש לא להבין דבר פשוט.
    ברגע שהם יוצאים מסודן, הם פליטים במצריים.
    ברגע שהם מנסים לצאת ממצריים, הם כבר לא פליטים.
    זהו, נגמר.
    רק שודדי הקרקע הערבים זוכים להיות פליטים לנצח נצחים, כהוכחה לאלמותיותה של האנטישמיות.
    לגבי כל היתר, הפליטות היא עניין זמני ומצומצם.

   • י.א Says:

    אתה חושב שאם תחזור על שקר מספיק פעמים הוא יהפוך לאמת?
    ראשית, הם כן פליטים (http://www.amnesty.org.il/?CategoryID=244&ArticleID=131). שנית, ישראל שולחת אותם חזרה לרוצח ההמונים עומר אל-באשיר, שהורשע ברצח עם ופשעים נגד האנושות. איך היית מגדיר פעולה זו?

   • דרור BDS Says:

    כדאי להזהר כשמכחישים קשר בין מחנות פליטים כגון זה שנועדו לקלוט מספר גדול של אנשים לזמן קצר שנמלטים מאסון, לבין הצורך להכיר ולקיים את אמנת הפליטים.

    כידוע, כמו האנטישמיות, האיסלמופוביה, הציונות והפשיזם, גם התרשלות בטיפול בפליטים בטענה כי משך זמן הקיום של מחנות פליטים הוא לזמן קצר, עד יחלוף האסון, הוא פשע נגד האנושות. המשטר האריתראי, המקיים קשרי מסחר נשק עם המשטר הציוני, לא הולך ליפול בקרוב. גם הנזק שגרם וגורם הקצב מדמשק לא יתוקן בקרוב.

    המדינה הציונית וטורקיה הן שחקניות משנה בפשע זה. משתיהן מצופה להיות כמו המדינות (המערביות) האחרות הקולטות מספר רב יותר של פליטים. אלא שחלקן היחסי של אותן מדינות אחרות בגרימת הפליטות כלל לא בא לביטוי במשוואה הזו. גם מרחקן הגיאוגרפי מהתופת לא נלקחת בחשבון. מה תרומתם היחסית של אבות הקולוניאליזם לפשע זה נגד האנושות? מה תרומתם של סוחרי הנשק הציונים, כמו גם של שאר מדינות המערב, לפשע זה ולפשעים האחרים שהזכירו ארדואן ועומר כץ? עכשיו הקולוניאליסטים באים אלינו עם אמנות בינ"ל ומאיתנו -אזרחי המדינה הציונית – נדרש לקיים אותן כלשונן.

    ההתנהלות של הפורעים הציונים הן בקשריהם עם המשטר האריתראי, הן ביחסם ההיסטורי לפליטים הפלסטינים בפרט (גם הם כונו מסתננים, גם אז הם כונו כך מסיבות המכונות בטחוניות) ופלסטינים בכלל, והן לפליטים הסודנים והאריתראים שהצליחו להגיע לכאן (הפורעים הציונים אחראים גם לפליטים האריתראים שלא הצליחו להגיע לכאן עקב תמיכתם בשלטון האריתראי) הוא מחפיר. מחפיר דיו כדי לייתר את ההשוואה למלה"ע השנייה ואת הדרישה לציית לאמנות בינ"ל. ההשוואה והדרישה לא רק מיותרות, הן מקוממות. אין צורך לתרץ את הדרישה ליחס ראוי לפליטים (וגם לפלסטינים) בכך שבגלל שהעם היהודי סבל אז, לכן חובתנו המוסרית וההיסטורית וכו'. את המשטר הציוני יש להוקיע (ולהחרים ולהסיט ולהטיל עליו סנקציות) בגלל פשעיו ללא קשר לפשעיהם של אחרים בעבר או בהווה.

   • דרול Says:

    יותר מזה,
    אין שום הוכחה שכל האנשים שעוברים מסודן למצריים, היו צפויים לסכנה כלשהי בסודן. אנחנו יכולים לקבל רושם חלקי ומוטעה לגבי אופי החיים בסודן, על סמך החלת השריעה ונתונים נוספים, אבל צריך לזכור שהרבה מן הדברים, נראים לגמרי נורמטיביים, לאנשים שנמצאים בתוך ההוויה. מלכתחילה, לא בטוח כמה מהם בכלל יכולים להחשב לפליטים.
    קל וחומר, אחרי שהם מגיעים למדינה כמו מצרים, ברור שהם אינם פליטים אלא מחפשי הזדמנויות.
    לאור זה, די ברור למה מעבירים אותם בחזרה לסודן.

 4. יסמין Says:

  בראבו

  • ארך אפיים Says:

   לא הבנתי. אז הממשלה הטורקית גם כן חבורת חלאות. איך זה בדיוק פוטר אותנו מהציווי לא לעמוד על דם רענו? כל מדינה שדחתה את הפליטים היהודים יכולה לומר, למה אתם מתנפלים עלינו, תראו איך כל כך מדינות אחרות סגרו גם כן את שעריהן, בואו אליהן בטענות. לא קונה את זה.

 5. נ' Says:

  למכחישי הפליטות: תמיד ימצאו אצטלות משפטיות או דוגמאות מן העולם. למי שמעוניין לנקות את מצפונו, העולם כולו מנגנון משומן.
  האירוניה אכזרית במיוחד בכך שהפליטים האריתראים מנסים להימלט מישראל לאוגנדה… הרי כמעט גם שם היינו.

 6. נינה Says:

  יכלת לוותר על השוואה המטומטמת של תקופת השואה! ולצטט את הפקיד איכמן שדבריו חסרי כל אותנטיות -הוא אומר את מה שבעל הכח מעליו מעונין לשמוע ותו לא . תחסוך לי את השוואות החסרות אינטלגנציה הללו ,כי הלוואי שהיו קולטים את סבתי ומשפחתה במחנה פליטים עשוי מיריעות בד(אה, בעצם זה מחנה העקורים)

 7. ישראלה ישראלי Says:

  אני רוצה להבין איפה אתה מוצא דמיון בין מה שקורה היום בסודן או באריתראה או בכל מדינה אחרת באפריקה למה שקרה בגרמניה.
  האנשים שבורחים ממדינות אלו בורחים כי הם לא רוצים להתגייס לצבא למשל ורוצים להרוויח כסף. לא קל לחיות במדינות האלה, אבל הם לא נרדפים בגלל דתם.
  אם אתה צודק, וישראל צריכה לקלוט כל מי שחי תחת דיקטטורה, הרי ישראל יכולה כבר לסגור את המדינה וללכת הביתה כי מדובר על כמה מליונים. גם במצרים לא כייף לגור, גם בירדן זו דיקטטורה וגם בסוריה החיים לא דבש.

  בהגדרה בויקפדיה למילה פליטים נאמר: מנת הפליטים קובעת כי פליט הוא מי שיש לו חשש מבוסס מפני רדיפה על רקע גזע, דת, לאום, השקפתו הפוליטית או השתייכותו לקבוצה חברתית מסוימת .

  אנשים שבוחרים לפה לא נרדפים על שום רקע. הם פשוט לא רוצים (ואפשר להבין אותם) לחיות במדינות עניות ובדיקטטורות).

  אני חושבת שבמקום לספור כמה בתים מקימים במעלה שומרון ד' שיתחילו בעולם לעזור למדינות אפריקה המסכנות ולהפסיק את הדידקטורות האכזריות שלהם.
  במקום לעזור למעטים החזקים שמצליחים לברוח, שיעזרו לכל המסכנים שלא מצליחים לברוח ולצאת משם.

 8. י.א Says:

  לא להאמין, אבל קמה וועדה (הוועדה למען פשעים נגד האנושות"?) שקוראת להתעלם מהסכנות בארצות היעד, ולמנוע מארגוני זכויות אדם לפעול:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/449/124.html?hp=1&cat=402&loc=10

  לפי ידיעה קודמת בעיתון, אלו חבריה:

  ראש צוות המשימה: פרופ' ארנון סופר- פרופסור ארנון סופר הינו פרופסור לגאוגרפיה ומדעי הסביבה באונוברסיטת חיפה. ממקימי אוניברסיטת חיפה ומתמחה בנושאי דמוגרפיה.

  אלוף (במיל) יום טוב סמיה- אלוף פיקוד דרום לשעבר. במהלך שירותו הצבאי שירת כמפקד אוגדת עזה,מפקד אוגדה בפיקוד מרכז ובנוסף היה מפקד חטיבת גבעתי.

  פרו'פ יוחנן שטסמן- מביה"ח האוניברסיטאי "הדסה" ומנכ"ל הביטוח לאומי לשעבר.

  שופטת (בדימוס) שרה פריש- לשעבר סגנית בכירה לפרקליטת מחוז המרכז ,משרד המשפטים ולשעבר ראש מכללת "שערי משפט"

  ניצב (בדימוס) ברטי אוחיון- לשעבר ראש מנהלת ההגירה וראש אגף המבצעים.

  שופט שלום (בדימוס) עו"ד אריה שרעבי- לשעבר שופט בימ"ש השלום בת"א. כיום בעל משרד עורכי דין.

  עו"ד רון רוגין- משפטן.

  • רתם Says:

   שמו המלא ארנון סופר ערבים.

  • דרור BDS Says:

   יש שם נוסף הראוי לציון: יוכי גנסין

   ע"פ 'הארץ', בפרקליטות המדינה עומלים על הקמתה של מחלקה חדשה לטיפול בסוגיית המהגרים הלא חוקיים מאפריקה. ל"הארץ" נודע, עם זאת, כי לתפקיד ראש המחלקה צפויה להתמנות, ללא מכרז, עורכת הדין יוכי גנסין, פרקליטה בכירה במחלקת הבג”צים, וכי המחלקה והתפקיד נתפרו לכאורה, על מנת למנוע ממנה לפרוש מהפרקליטות. פרקליט המדינה משה לדור והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין פנו לאחרונה לנציבות שירות המדינה כדי לאשר את הקמת המחלקה ותוספת התקנים.

   גנסין היא מהאישים הבולטים בעיצוב המדיניות הנוקשה של רשות ההגירה והאוכלוסין ונחשבת לדמות המקצועית הבכירה ביותר בפרקליטות שעוסקת בתחום, בעיקר בטיפול בעתירות לבג”ץ ובערעורים המוגשים על ידי ארגוני סיוע וזכויות אדם והמהגרים עצמם.
   http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.1948421

   ראויים לציון גם עורכיו הציונים של הארץ, ששמו את הידיעה בין אוסף הכתבות בנושא חינוך וחברה, ולא תחת משפט ופלילים, מדיני בטחוני, או פשעים נגד האנושות.

 9. דרול Says:

  כמובן שאתה מוסר רק את המידע שמתחשק לך.
  הוועדה מציעה גם סיורים באריתראה ובסודן כדי לבדוק האם דוחות האו"ם מדוייקים.

  • י.א Says:

   אתה מתכוון לסעיף הקורא להסרת ההגנה הקבוצתית על בסיס מסמך שיבוסס על סיורים בשטח? לדרישה ממשרד החוץ להתחיל "לשתף פעולה"?

 10. Yoav Says:

  אני רוצה להביא כאן לינק מאמר שכתב יוני אשפר, מנהל המחלקה הציבורית בארגון ‘גישה‘ –

  http://yonieshpar.com/archives/135

  המאמר הזה פתח את עיני בקשר לשאלת הפליטים – האם זה באמת משנה אם מה שדוחף אותם לבוא לארץ זה מצב כלכלי או רדיפה פוליטית?

  האם זה באמת משנה אם הם מתים מרעב, או מתים ממלחמות? האם מוות מרעב טוב יותר?

  כנראה שרוב המהגרים המגיעים לארץ מאפריקה מגיעים מטעמים כלכליים, אך אילו אינם אומרים שלא צריך לטפל בהם!
  השאלה היא האם ישראל יכולה לעמוד בנטל. אני חושב, שבמספרים קטנים – התשובה היא כן. יכול להיות אפילו רווח מהמיומנויות והקשרים החדשים שהמהגרים מביאים איתם, אם יתאקלמו בארץ כהלכה.
  הדבר האידאלי הוא לתת מעמד תושבות לחלק גדול מהפליטים, ולנסות לאקלם אותם בארץ, באותו פורמט של עולים חדשים. רק צריך להבין, שיש גבול מעשי לכמות המהגרים שישראל יכולה ליישב מבלי פגיעה משמעותית במרקם החברתי-כלכלי שלה. על מנת למנוע מצב כזה, יש להרתיע מהגרים חדשים מלבוא מחד, ומצד שני להרשות לכמות סבירה להגיע.
  מנגנון של מספר קבוע שנתי שלמהגרים ממצרים באשרה, שיקבלו סל קליטה בארץ, וגירוש השאר, נשמע סביר.

  • דרול Says:

   התסריט הזה שאתה מציע, הוא לא אידיאלי אלא מטופש.
   זה בדומה למאמר שהבאת, כסימוכין, שעל הכשלים התפיסתיים שלו צריך לענות במקור.

   העניין המרכזי הוא כזה.
   יש הגיון מסויים בקליטת כמה פליטי מלחמה מובהקים, בגלל האופי של המלחמה, שמתרחשת במהירותומהוה סכנתחים מידית.

   כמובן, שהחובה הזו רובצת לפתחן של המדינות השכנות, כיוון שהן היחידות שמסוגלות לבצע אותה הלכה למעשה.
   יש גם פיתרונות טובים יותר, כמו מה שעשו בנות הברית בצפון עיראק אחרי "סופה במדבר", בפיתרון כזה יש רק יתרונות וצריך לדחוף לבצע אותו גם בסוריה, אולי מכיוון ירדן או תורכיה.

   בקליטה של פליטים כלכליים, אין שום היגיון, היא פוגעת במדינה הקולטת פגיעות רבות ולא מסייעת לפתרון התופעה. מה שצריך הוא למנוע מהמדינות הנחשלות ליצא את הבעיות שלהן החוצה, ולהתנות סיוע כלכלי ברפורפורמות וכמובן , בצמצום של הילודה.

 11. יונתן Says:

  אני מסכים שמי שמגיע מאריתריאה או סודאן לישראל דרך מצרים היה אולי יכול להישאר במצרים. והוא מנסה להגיע לישראל כי נדמה לו שאולי פה יהיה יותר טוב.
  זה עדיין לא הופך אותו לפושע, אלא בסך הכל לעוד אחד ממיליוני האנשים בעולם שמנסים למצוא מקום יותר טוב לחיות בו. וזה נכון בעיקר לאנשים שחיים באזורי מלחמה ורעב.
  אמנם אני לא חושב שאפשר לקלוט את כולם. אבל חלק אפשר לקלוט ולאחרים אפשר לתת פה מעמד זמני של פליט. זה לא נעים לאף אחד אבל לא נורא.
  ואגב, אם רוצים שיבואו פחות אריתראים אולי כדאי לנתק את הקשר עם השלטון הדיקטטורי שם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: