כולנו פסולת

by

 רון חולדאי אמר שהוא מתכוון ללכת עד הסוף.

"השדרה הפכה להיות זבל", הוא אמר. "נחזיר את הסדר על כנו".

הוא גם אמר שהמפגינים סביב העירייה הם "חבורת קיצונים שמוכרים לנו", וציין שהם "מאנשי עיר לכולנו, אנשים ששרים 'עולם ישן עדי יסוד נחריבה'". מה שחולדאי שכח, ש"עיר לכולנו" היא לא בדיוק מיעוט שולי בתל אביב. להזכירכם, עיר לכולנו היא הרשימה שזכתה במירב הקולות בבחירות האחרונות, ו-34% מהבוחרים הצביעו למועמד שלה לראשות העיר. עכשיו חולדאי מכריז מלחמה על אלפים מתושבי העיר, ועל רוב הצעירים שגרים בה. כולם אויבים שלו.

מהערב הראשון ברוטשילד, היה ברור שחולדאי לא מבין מה קורה כאן. אפשר היה לחשוב שבשבועות שאחרי זה הוא הבין משהו. בכל זאת, לפחות חצי מהעיר שלו יצאה לרחובות. אבל חולדאי לא הבין כלום. הוא לא הבין שבלי האנשים שהוא נלחם נגדם פשוט אין לו עיר.

"המחאה הרי מיצתה את עצמה", הוא אמר בבוקר. אבל חולדאי שכח שאין לנו לאן ללכת. אנחנו לא יכולים ללכת הביתה, כי כאן זה הבית שלנו. מי שעזב כבר עזב. אנחנו אנשי המעגל המצטמצם, ואנחנו כאן במזרח התיכון. זאת הסיבה שהדיבורים על דעיכת המחאה הם חסרי שחר. בעיניי חולדאי המחאה אולי "מיצתה את עצמה", אבל אלפי השקלים לבעל הבית ממשיכים לזרום אל הבנק כל חודש, וכל חודש הזעם שלנו גדל. שום דבר לא השתנה. אין שום שגרה לחזור אליה. אנחנו עדיין כאן, ובחמש דקות אנחנו מגיעים לרחבה של העירייה. שלא לדבר על זה שלהקים אוהל זה הדבר הכי קל בעולם.

בקיצור, לחולדאי אין נתינים. אולי יהיו הפוגות, אבל שקט לא יהיה לו. את נתניהו קשה כרגע להפיל, אבל חולדאי הוא שליט בלי לגיטימציה. כמו שהיה כתוב על אחד השלטים בהפגנה היום: "אין מלך בלי עם". על הצד השני היה כתוב: "אל נקמות יהוה".

ובינתיים, העכברים מתחילים לצאת מחוריהם. שמעתי ברדיו כל מיני תושבים אומללים משדרות רוטשילד שמתבכיינים בהיסטריה וקוראים קריאות עידוד לפקחי הסיירת הירוקה. "חודשיים חירבנו לנו בחצרות! השדרה שלנו הפכה לפסולת! תרמנו את הבית שלנו, עכשיו אנחנו רוצים אותו בחזרה!".

השיח, אם כן, נעשה סניטרי. יקירי העם של סוף השבוע שעבר נחשבים עכשיו ל"פסולת", אפילו "חרא". אז זאת התשובה שלי: מה שאתם קוראים לו "פסולת" הוא הדבר הכי יפה שהיה בעיר הזאת אי פעם. יפה יותר מבתי הבאוהאוס המצוחצחים שלכם, חבורת חלאות בורגניות. אתם צריכים להיות אסירי תודה שזכיתם לראות את "הפסולת" הזאת.

לגבי המיתוס האורבני של המחרבנים בחצרות: אני חייב לציין שמעולם לא היה לי כזה חשק לחרבן בחצרות של הבתים שלכם. כן, בני אדם מחרבנים, וגם הצורך הזה לא ייעלם, אפילו לא לפי הוראה של הפרופ' טרכטנברג. ואפרופו חרא: אצלי הדירה החרא כבר שבועיים לא יורד באסלה, בגלל בעלת הבית הקמצנית שלי שמסרבת לשלם על אינסטלאטור. מבחינתי, החרא שלי הוא עכשיו אחריות של ציבור בעלי הבתים התל אביבי. בוקר בוקר אתם תקומו, ותמצאו בחצרותיכם מגדלים קטנים של חרא – שאולי יזכירו לכם את המגדלים של חולדאי.

תקלטו: אתם אויב מעמדי, בייביז. "נתתם את הבית שלכם"? למיטב הבנתי אתם יושבים בו כרגע. אם חשבתם ש"המחאה" היתה איזה פסטיבל זמני, יש לכם טעות. הכללים השתנו. תפנימו: לא יהיה כאן יותר שקט. השלב של השקט בסיפור הציוני נגמר. לא רק בגלל המחאה, אלא גם בגלל מה שקורה מסביב. הבורסה שלכם בנפילה חופשית, יא מניאקים. למעשה, הזמן של האוהלים עוד לפנינו.

אז שוב, ממש כמו בהתחלה, אומרים שאנחנו קיצונים, אנרכיסטים, פנאטים. אבל יש לכם טעות: אנחנו אותם אנשים שהיו בכיכר במוצאי שבת וניענעו את הישבן לצלילי אייל גולן. אותם אנרכיסטים, כלומר אנרכו-סחים – הסינתזה החדשה שיצרה המחאה הזאת.

כולנו אנרכיסטים.

כולנו עיר לכולנו.

כולנו פסולת.

תגים: , , , , , , , , , , , ,

36 תגובות to “כולנו פסולת”

 1. רוני הירש Says:

  אנחנו גן העדן.
  אנחנו הפסולת שליבה עדן.
  אנחנו הפסולת של גן עדן.
  אנחנו הפסולת.
  אנחנו הפסולת.
  אנחנו הפסולת.

  מתוך "פלאנט ראבל" של "לבנון" מאת "רוני הירש"

 2. אוהד Says:

  לא יודע, עפרי. אחד הטקסטים הפחות טובים שלך, בעיני, ולו משום הפנטזיה ,הילדותית משהו ,שבבסיסה הנטייה לחלק את העולם לטובים ורעים, מלחמת בני החושך בבני האור. התושבים ברוטשילד הם לאו דווקא האויב- חלקם אנשים כמוך וכמוני, שמשלמים שכר דירה מופקע ונאבקים לגמור את החודש, ואני יכול להזדהות (גם אם לא בהכרח להסכים) עם הרצון שלהם לשוב אל שגרת חייהם הקודמת, לפחות מבחינת דברים כמו היכולת להירדם, או לפחות להרדים את ילדיהם, בשעה נורמלית בלילה, על מנת לקום למחרת לעוד בוקר, של לימודים ועבודה, וזאת מבלי לספוג את כל הרעש המטורף שעולה מהשדרה (ואני לגמרי מסכים שהאוהלים בשדרה הם הדבר הכי יפה שהעיר הזו ראתה, זה ממש לא סותר).
  זה מזכיר לי שבאחד הפוסטים הקודמים שלך דיברת על כך שבעלי הדירות (כולם!) הם האויב, ואני התכווצתי- אני מכיר כמה מ"האויבים" האלה באופן אישי (מה אתה יודע), חלקם אפילו היה בכיכר במוצ"ש האחרון, וצר לי לבשר לך שרבים מאותם בעלי הדירות הם אנשים שלקחו משכנתא ושאבו את שאריות החסכונות המצטמצמים שלהם על מנת לרכוש דירה "להשקעה" , וזאת בתור השלמה לפנסיה העלובה והמבישה שהם עתידים לקבל בזקנתם, ואולי גם מתוך תקווה נואשת להשאיר אחריהם לפחות משהו לילדים. אז סורי, הסוג הזה של בעלי הדירות (ויש רבים כאלה) הם אולי האויב שלך, לא שלי.
  אני גם רחוק מלהזדהות עם השאיפה שאתה מביע כאן להרס וחורבן, ובטח שלא עם משפטים כמו "חלאות בורגניות". זה לא רק עניין סמנטי- מי שרוצה להתעסק בכל מיני ניסויים חברתיים "מהפכניים" וטוטאלים הוא בדרך כלל גם מי שברגע האמת, כלומר כשהכל באמת יבער, יוכל לקחת צעד אחורה,לעלות על מטוס, ולצפות באירועים בטלוויזיה, מברלין,אמסטרדם או טורונטו. למישהו כזה קל יחסית ואפילו מרגש, להתעסק ב"שר הטבעות".
  זה חבל, כי אתה כותב מוכשר, ובין השורות, אפילו בפוסט הזה, מסתתרת ביקורת חשובה למדי, שהולכת לאיבוד בתוך איזה פנטזיה תמוהה (בעיני), שאם לא הייתי מכיר את הבלוג הייתי עוד עלול לחשוב שאיזה איש קש ממחנה הימין כתב על מנת להשמיץ ולהגחיך את המחאה הכל כך חשובה הזו.

  • ofrilany Says:

   כולנו אנשי קש של הימין
   בכל מקרה, כמה הבהרות:
   1. לא קראתי לשום הרס וחורבן – בסך הכול כתבתי שאנשים לא יישבו בשקט. המקסימום שהצעתי זה לחרבן בחצר של בית.
   2. ברור שהרבה בעלי בתים הצטרפו למחאה. אבל אלה שרצים לרדיו וקוראים לאנשים "פסולת" הם אויב מעמדי
   ושוב – לא קראתי לאף אחד להבעיר משהו.

 3. א.ב. Says:

  יפה!

  אבל אל תזנחו את המאמרים בעלי ההגות הפילוסופית שתמיד כאן….

 4. תהל Says:

  זעם נפלא, מנוסח לעילא ומדויק. אנחנו הפסולת.

 5. שרון Says:

  אנרכו- סחים? אהבתי

 6. זמואל Says:

  אממ… אוקי-דוקי.

  נו, אז זה לא תחילתו של יקום חדש עם הסטוריה אנושית חדשה ואומה חדשה וגזע אנושי טהור וחדש – או וואטאבר החרטוט חסר הפרופורציות שלהגגת פה בפרוץ ארועי המהפיכה.

  אח'שלו, פרופורציות. תתבגר

  *לא מצנזרת זה מה דיעה את לא אוהבת, כי זה דמו-אנרכיה, כן? הבלוג שלי בדיוק כמו שהוא שלך, או איזה תרוץ מבולבל שלא תרצה לתת לזה

 7. א. Says:

  בסרט המאד צ'יזי וקצת מטופש שעולה עכשיו לאקרנים, דה הלפ, אחת מהדומסטיק מיידס (domestic maids) שמעבידתה פיטרה אותה משום שהשתמשה בבית השימוש המיועד ללבנים, מביאה לה בתור תשורה פאי שוקולד מלא בחרא שלה. אכן, נקמה מתוקה.

 8. איריס חפץ Says:

  וואו, עופרי. טקסט מצויין.
  כשאת כועסת את מה זה יפה…
  אולי עכשיו באמת מתחיל הענין האמיתי: וזה כבר באמת לא לאניני טעם. כל הענין הבורגני הוא שהחרא ירד בביוב ולא יהיה זכר וריח לשום דחף אנושי. הטקסט שלך מביא להם אותו לפרצוף.

 9. אהרן שבתאי Says:

  זה נהדר. כל מילה.

 10. אהרן שבתאי Says:

  לראות את זה כפי שזה בעניים פקוחות, זו הצורה היחידה שבה שווה, ואפלו משמח, לחיות ולנשום כאן. הברירה האחרת – לא לראות, זה לחיות כמו תולעים

 11. אהרן שבתאי Says:

  כן, חולדאי הוא תולעת, אחד התולעים

 12. אורח Says:

  תודה רבה, בוקר טוב, חיכיתי לזה ומובטחני שיגיעו עוד !
  אֵל נְקָמוֹת הוֹפִיַע.

 13. מרמיט Says:

  לייק!

  העם התעורר.
  מי שלא התעורר הוא אלה שאומרים שהעם לא התעורר.

  הייתי שלשום במאהל לוד (עדיין שם, עדיין מאהל איןברירה), והייתי אתמול בהפגנה בעיריית ת"א. נותר לי רק לומר תודה לשלטון (המקומי הפעם) הדביל של מדינת ישראל שהצית מחדש את הזעם, ששכך קמעה ונטה לגווע. המטומטמים האלה לא חיכו אפילו יממה אחרי מסיבת סיום הקיץ במוצ"ש כדי להתחיל לפעול לפינוי כפוי, ואף להוציא אותו לפועל (קריית מוצקין תחילה). כמה תלושים ומנותקים הם יכולים להיות?

  שלב הקרנבל נגמר, השלב הרדיקלי מתחיל. עת בריקדות הגיעה.

 14. גובל Says:

  כמו עכבריו של החלילן מהמלין אנחנו צועדים בעוורון:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1240976.html

 15. דרול Says:

  אני מאוד מתלבט לגבי המחאה הזו מתחלתה.
  קודם חשבתי שמדובר בפוסטמות שמאלניות צווחניות , מין זהבה גלאון במינון מופחת.
  אחר כך קראתי את אוז ושמעתי את משה פייגלין מדבר על סקטוריזציה של החילוניות אשכנזית ואז התלחתי להתלבט.

  דבר אחד בטוח , כל זמן שאתה מכנה את יושבי רוטשילד בשם "חלאות בורגניות" , ליבי איתך.

  • לופקר Says:

   אני מת על השוביניזם הדוחה שלך. כמו החרא שעפרי כתב עליו בפוסט: הוא משמש תזכורת למה שדפוק בימין הדתי.

   • דרול Says:

    אני הייתי מציע לך להקשיב טוב יותר לשוביניסטים הדוחים , לביריוני הגבעות ולעובדי הקברים. הרי הפלצנות היא מה שזרק אתכם לאוהלים.
    מישהו האמין לכם שטוב לגור בכיכר מסריק , לאכול סושי ולהיות שמאלן ,נאור ,ליבראל,פמיניסט,יודע-כל וצודק תמיד.
    מישהו האמין לכם ורק היה יותר עשיר ויותר חזק ואתם מצאתם עצמכם נדחקים החוצה מהבית שאתם בניתם.
    היום מצאתם את עצמכם מקללים את אותו הבאוהאוס לא סגדתם בעבר.
    אולי הגיע הזמן לבדק בית , כלומר למי שיש לו בית.

 16. Shany Kedar Says:

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000680683
  "השופטת לא מבינה בזה – וההכרעה תהיה ביום ראשון. אני רוצה את שדרות רוטשילד נקיות עד ראש השנה, ואני צריך להכניס טרקטורים לשקם את השדרה"

 17. יהושע Says:

  יפיפיה! עפרי, תוכל לפרט על האנרכו-סחים? איפה הדברים עומדים בחזית הזאת מבחינתך?

 18. אייל גרוס Says:

  אנשים ששרים עולם ישן עד היסוד נחריבה? אגב הוא לא יודע שזה בעצם "נחרימה"? ככה הגרסאות הרשמיות טוענות. איפה הוא אמר את זה? חיפשתי ולא מצאתי קישור? וכן, חולדאי. אנו שרים את זה. יעור ישגב אדם!

 19. עידית Says:

  לא כל יושבי רוטשילד הם האויבים שלכם. יש גם פה ושם אנשים כמוכם, בגילכם, שגרים בשכירות, לפעמים אפילו הוגנת (כי יש עוד קצת בעלי דירות הוגנים). גם אנחנו שותפים למחאה, אבל בניגוד לכם אנחנו נאלצים להתעורר לריח חריף של שתן מחלון חדר השינה, ולעיתים אף לצאת מהדירה הישר לפניו המובכות של בחור מכופף ומופשל מכנסיים. זה כבר מעבר ל״לא נעים״.
  זה כבר ממש סבל.
   

  • דוד Says:

   פחחחח…. רק בורגנים מניאקים לא אוהבים ריח של שתן על הבוקר. תגידי תודה שזכית בכלל להריח את זה, ותגידי תודה פעמיים שזה היה ריח חריף, אויבת מעמדית שכמותך.
   וחוץ מזה, התגובה שלך היא בכלל נראית לי כמו תעמולה חולדאית. הרי עפרי כתב בבירור שלו אף פעם לא היה חשק לעשות צרכים בחצרות! אז תפסיקי להפיץ מיתוסים מופרכים.

 20. דודי Says:

  די ברור שמהלכים תקיפים של העירייה נגד המחאה משחקים מאד לטובתה. הרבה יותר למחאה שהמאהלים יפוזרו בדם ודמעות מאשר ידלדלו בהדרגה בגלל גשם ואובדן עניין.

  עברתי ברוטשילד לפני שבועיים באיזה ערב, והרגשתי הרגשה משונה. רק בהבימה הבנתי: אין אנשים! מהקולנוע ועד דוכן החולצות בקצה השדרה הלכתי לבד, כמעט לא ראיתי איש. באותו קטע, שבוע-שבועיים קודם לכן, בקושי אפשר היה לזוז מרוב דוחק.

  בטח יעבור לי אבל ברגע זה אני דווקא מחבב את המיליטנטיות של הפוסט. אגב, אפילו מנקודת מבט הכי תועלתנית-קפיטליסטית: כשהעסק רק התחיל אמרתי, שאת היעד המוצהר של חלק ניכר מהמוחים, שהוא הורדת שכר הדירה במרכז ת"א, אפשר להשיג בכמה ימי מהומות מרוכזים.

 21. אלישבע לוי Says:

  עפרי: עוד!!!!

 22. שרון רוטברד Says:

  רק אנא מכם, שימו לב למה שחולדאי מבשל לעיר הזאת בכנוס מועצת העיר הבא עלינו לטובה. תוכנית המתאר החדשה הולכת להכשיר את הקרקע לעיר של הולילנדים עם מליוני מטרים רבועים של מגדלי משרדים. ואז זה אנחנו שנאכל את החרא.

 23. רתם Says:

  כמה אירוני, למרות שהציניות מתה, שעכשיו
  פקחי הסיירת הירוקה מכים בתל אביב

 24. נתו Says:

  עפרי במיטבו!
  איתך בזעם.

 25. Erol 1 Says:

  תגיד עפרי, עד כמה משעמם לך בחיים? אני יכול להמליץ לך על משחקי מחשב ממש טובים שבהם אתה יכול לבחור מי האויב שלך, אפשר לבחור את הנאצים, קלינגונים, מפלצות, ערפדים, בריטים, ריאל מדריד… אתה יכול לעשות שם במשחקים האלה, הרבה יותר מלחרבן לאנשים בחצר, אתה יכול אפילו להשמיד אותם.. כן כן, להשמיד.
  אז שחרר את המיליטנטיות המשעממת שלך, נראה שאתה באמת כותב מוכשר בצורה קיצונית, חבל רק שהקיצוניות הרדודה שבדעותיך, החסרת כל תחכום, תתערבב עם כישרון הכתיבה, אולי תשתה קצת מים קרים ואז תתחיל לכתוב.
  יום טוב (לכוווולם).

 26. Assaf Says:

  ואללה, עופרי, לא ידעתי שאתה יכול להיות גם כזה…

  מצטרף למברכים על המונח החדש אנרכו-סחי. זה פחות או יותר מה שהצטייר מן המראות מעבר לים.

  כנסו בהם, אני מחפה.

  נ.ב. א-פרופו צדק חברתי ודיור בר-השגה: אתמול היו באום אל-ח'יר עוד הריסות. עוד פעם הרסו אוהלים וחושות שאנשים בנו על אדמה הנמצאת בבעלותם מזה 60 שנה, כדי שהגגות האדומים של המתנחלים מעבר לגדר יוכלו לתפוס עוד גבעה.

  http://villagesgroup.wordpress.com/2011/09/09/another-round-of-israeli-military-vandalism-at-umm-al-kheir/

 27. רני Says:

  "יפה יותר מבתי הבאוהאוס המצוחצחים
  שלכם", עישנת אה? מצוחצח? טיח נפול,
  גדרות חלודות, אנטנות מתעקמות על גגות.
  מרפסות סגורות בניגוד לכל חוק וסדר.
  אלף סוגי תריסים, ברובם רקובים, צינורות
  ניקוז חלודים מחוררים. ראו איך האנרכיסט
  המלומד נפל ישר לתוך מחראת הקלישאות
  "תל-אביב עיר הבאוהאוס". יחחחחסססס.

 28. רני Says:

  בסדר, אני מתנצל משהו אחר חיצוני
  השגא אותך. נולדתי שם, הם לא מצוחצחים
  אלא אם כן יש הגדרה חדשה לציחצוח.
  בחו"ל ראית בתים מצוחצחים לא ברוטשילד.
  אולי בסביון ועשרת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: