במרחק שתי תקוות: פרשנויות וידיעות על המהפכה במצרים

by

את העדכונים על המהפכה במצרים השוטפים תמצאו בקו חוץ; כהשלמה, קיבצנו מגוון נקודות מבט על האירועים מרחבי העולם והאזור:

מגזין הרשת Gayegypt.com, יחד עם שאר קהילת הלהט"ב שעל גדות הנילוס, מתייצבים בגאווה מאחורי המהפכה המצרית. להזכירכם: להומואים המצרים אין דבר להפסיד מלבד כבליהם. וקצת תמונות כאן וכאן

למי שעוד לא ראו: הריאיון היפה עם הלוחמת הפמיניסטית המצרית בת השמונים נוואל אל סעדאווי

כתבת וידיאו של ניו יורק טיימס חושפת: המהפכה במצרים לא היתה אלא פרויקט גמר של חבורת סטודנטים היפסטרים לאמנות מקהיר

מצגת: כל מה שרציתם לדעת על האחים המוסלמים בתמונות – מחסן אל-בנא ועד ועד סעד אל קטאני

עיתון Al-Ahram Weekly, שהיה עד לפני שבועיים שופר רמוס למדיי של השלטון המצרי אל העולם דובר האנגלית, שינה את פניו ונעשה די אופוזיציונרי. בין השאר: איך תסבירו לילדכם מה זה מהפכה? גמאל נקרומה (הבן של) מראיין את הודה עבד אל-נאצר (הבת של) על הדמיון בין מהפכות הדה-קולוניזציה למהפכת תחריר; כוכבי הקולנוע המצרי מגיבים על האירועים; ופרשנות על אפשריותה של מהפכה בסוריה

שליח "קפטן אינטרנט" דיווח כבר ב-2007 על סצנת הבלוגרים האופוזיציונרים בקהיר

אלג'זירה על המנהיגים האפשריים של מצרים. או כמו שאמר ש. פרס: "איבדנו מנהיג וגילינו דור"

טריילר של הסרט בית יעקוביאן שפחות או יותר חזה את המהפכה, והפתיחה הפרובוקטיווית של הסרט

סין חוסמת את מלת החיפוש  egypt מחשש לטייננמן חדש סגנון תחריר

והאם עמרו מוסא, הפרצוף ממהדורות "יומן" של שנות ה-90, יהיה בסופו של דבר הנשיא הבא של מצרים?

המהפכה במצרים הצליחה להשיג עוד מטרה קדושה: מלחמת הכול בכל בימין האמריקאי. מיודענו המניאק גלן בק יצא במתקפה על המהפכה במצרים והזהיר מקונספירציה להקמת "חליפות איסלאמו-קומוניסטית" בתמיכת השמאל האמריקאי. הארכי-מניאק ביל קריסטול, שמרן חדש מהסוג הישן, הביע תמיכה מסויגת בעם המצרים וטען שבק נדחק לשוליים ההזויים בתגובה, בק האשים את קריסטול שהוא "כבר לא מבין מה זה אומר להיות שמרן" (!) ולא מבין ש"אנחנו נלחמים בכוחות האופל על פני כדור הארץ". בחזון האימים של בק, כוחות האופל מקימים חליפות במזרח התיכון ואירופה, בעוד סין משתלטת על אסיה וניו זילנד ורוסיה על מזרח אירופה והולנד (!?)

עזמי בשארה בקדיתא.נט על העידן החדש של העמים הערביים

בעל הטור התורכי צ’ינאר אוסקאי במבט מאיסטנבול על המהפכה במצרים – באתר "זווית אחרת"

עוד דיווח בעל טון קונספירטיווי מבטאונה של התנועה הארמסטרונגיסטית "כנסיית האל של פילדלפיה", על ההשפעה של גרמניה בתנועת האחים המוסלמים

המפלגה הקומוניסטית המצרית תגמוע היתה חלוצת מחנה הפורשים מהשיחות עם עומאר סולימאן

התיאורטיקן האיסלאמי טארק רמדאן והפילוסוף הסלובני סלבוי ז'יז'ק (איך לא) מתארחים באולפן אלג'זירה ומדברים על המהפכה במצרים והעתיד

סרט קצר על משפטו ומותו של סעיד קוטב, התיאורטיקן והקדוש המעונה של האחים המוסלמים בתקופתו של נאצר, וכן על התיאורייה שלו בדבר דקאדנס וג'הילייה

הסוציולוג עמנואל ולרשטיין, נביא תורת "המערכת העולמית", על המפסידים (אמריקה) והמרוויחים (טורקיה, איראן והעמים הערביים) מהמהפכות במזרח התיכון

זה לא רק מצרים: צעירי העולם פשוט ממציאים מחדש את המהפכה, מסביר פתחי א-שיביבי

ולבסוף: דגימה מפרשנויותיו המאוד-נלהבות של המזרחן גיא בכור (סליחה, הד"ר גיא בכור), הגורו הכריזמטי של המועדון האוריינטליסטי-פרנואידי ג'יפלאנט

עדכונים שוטפים בבלוג קו חוץ

תגים: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

19 תגובות to “במרחק שתי תקוות: פרשנויות וידיעות על המהפכה במצרים”

 1. עדן Says:

  כלל 10 של גיא בכור מועתק כמעט מילה במילה מ"היסטוריה של העולם לצעירים" של ארנסט גומבריך. עמ' 50.

 2. רתם Says:

  אז הבנתי שההליקופטרים עלו לשמיים בקהיר, וחתו בשרם א – שייח', הלוא היא בתרגום חופשי לעברית מעגן הזקן…

 3. רתם Says:

  ונחתו כמובן

 4. אסף אורון Says:

  גיא בכור הולך ונדמה למובארכ עצמו: פיספס לחלוטין את כל מהלך ההתרחשויות ואת ההשלכות שלהן, הראה ניתוק גמור מן העם המצרי ומוקדי הכוח החדשים שלו, אבל נצמד בעקשנות להימור האחרון – זה שמובארכ יצליח איכשהו "לשרוד".

  וזה כל מה שנשאר לו: "אמרתי לכם". מה אמרת לנו? שגמאל מובארכ וכל הנהגת המפלגה יועפו לכל הרוחות כדי לשמור על מובארכ עצמו ועל יורשו? שההפגנות ההמוניות "סופת מטריקס על המסך" בלשונו, יימשכו שלושה שבועות וייכנסו (מבחינת מספר המשתתפים והעקשנות שלהם) לליגה העליונה של מהפכות עממיות בהיסטוריה, לא רחוק מאוקטובר 1917? שהציבור יאבד לחלוטין את הפחד שלו מן המוחאבאראת, שמוכיחים אוזלת יד מוחלטת? שראשי מדינות במערב יעברו מלשון מרומזת, לרמזים עבים ל – היום – קריאה מפורשת למובארכ ללכת, כמו שעשה היום ראש ממשלת דנמרק? שהגל ימשיך ויזעזע עוד ועוד משטרים ויביא אפילו להעלאת שכר המינימום *בישראל*?
  שההמונים ה"מתפרעים" בלשונו, ימשיכו להראות ריסון וכושר ארגון כנגד כל תחזיותיו?

  לא. הדבר היחיד שנשאר לו הוא שמובארכ – כמו חיית גן-חיות זקנה ועיוורת – לא ירצה לזוז ממקומו. כל הכבוד, גיא. אכן אתה מומחה משכמך ומעלה למצרים בפרט ולמזרח התיכון בכלל.

  • אסף אורון Says:

   ו – אופס!

   גם ההימור האחרון הזה הפסיד. וד"ר בכור הצליח, למען הרקורד, להתעקש עליו עד הרגע האחרון.

  • ראובן Says:

   חלפו שלוש וחצי שנים , ואפשר לקבל פרספקטיבה על מה שנעשה במצרים , היחידי שצדק היה דר. גיא בכור , משטר מובארק לא נפל , אותו משטר בדיוק חזר לשלוט במצרים , ואילו אתם זחוחי הדעת , הוכחתם את כסילותכם , התנשאותכם , ואת העובדה שהדוקטור שוב צדק.

 5. רני Says:

  אכן כבוד רב והערכה לצעירים והלא צעירים המפגינים בקהיר. כמה הערות: השמוש במילה "מניאק" למה?
  מחקר קצר על הבעלות של אל ג'זירה וחופש העיתנות בקאטר והחופש שם בכלל הנו דבר ראוי. אדם מחונך סביר החושב עצמו אינטלקטואל בצד שמאל של העינינים ראוי שיתייחס בגישה ביקורתית לאל ג'זירה כפי שהוא מתייחס למדיה אחרת תחת שלטון מוחלט של שלטים עריצים. בכל מקרה למרות חסרונות מובארק ושו"ת היה בזמנם הרבה יותר חופש במצרים מבקאטר, ההבדל הנו תהומי. שליטי קאטאר הנם, ככל השליטים העריצים המוחלטים, בעלי עניין בהסתת האש מעצמם.
  טארק ראמדן הנו, בסוף היום, נציג מתוחכם של האחים המוסלמיים ושל תיאוקרטיה מוסלמית מוחלטת בסגנונם. הוא מכנה זאת דימוקרטיה, דעתי שראוי להתיחס בביקורתיות לאיש וזה לאחר עיון בכתביו.
  סביר שב 2011 אחרי המון מהפכות מהמהפכה הצרפתית והלאה, כולל פול פוט, המכנים עצמם אינטלקטואלים ימתינו לראות להיכן מובילות ההפגנות. עיזבו את ישראל וארה"ב, מניסיון העבר בעסקי מהפכות גם עבור האדם המצרי מהפכה זו יכולה להגמר באסון. יותר מדי טבחים רעים, בעלי ענינים רעים, ארה"ב תורכיה ואירן בכלל זה, בוחשים בדייסה. מנסיון העבר אימפריאליזם תורכי-אוסמני הנו גרוע מאימפריאליזם אירופאי. הסיפור רק החל ובסוף החגיגה יוגש חשבון.
  רק לשם מחשבה, מספרים שדימוקראטיות לא נלחמות בדימוקראטיות, אולי. ב 32 השנים האחרונות אף מצרי לא הרג ולא נהרג למען מולדתו. ישראל, לבנון, עירק, רוסיה, ארה"ב, הודו, פאקיטאן, מדינות נט"ו ועוד יכולות ללמוד דבר מה ממצרים של מובארק.

  • אזרח. Says:

   .קטר? הלוואי על רבים.כששכר הבסיס הממוצע בקטר הוא 3,000 דולר לחודש ,והממשלה נותנת הלוואה נוחה ביותר של כ-220 אלף דולר לדיור , על מה ייצא הקטארי להפגין?

 6. רתם Says:

  מברוכ עליכי יא מצר
  ומזל טוב לתנשמת

 7. רועי Says:

  למה זה בעצם משמח שמצרים עברה מדיקטטורה למשטר צבאי? אני חושב שכולם שמחים סתם כי זה סוף השבוע. 🙂

  • אסף אורון Says:

   אם עוד שנה מצרים עדיין תהיה בידי הצבא – תוכל להמשיך ולנופף בסמיילי שלך.

   אבל אם – כמו שהם הבטיחו וכמו שמובן ומצופה מצד כל הצדדים, ובעיקר הציבור שבדיוק גמר להראות מה הוא יכול לעשות כשמשתינים עליו בקשת – הם רק משמשים ככלי מעבר עד להקמת ממשלה אזרחית ובחירות דמוקרטיות וחוקה דמוקרטית – אז סתם יצאת עוד אהבל בסגנון גיא בכור.

   ואולי פעם נלמד מהם איך עושים דמוקרטיה, ואז גם תהיה לנו. כי כרגע אין.

   • רועי Says:

    בכלל לא ניסיתי לנבא מה יקרה וזה בכלל לא העניין. העניין הוא מה המשמעות של המשטר הצבאי. כלומר, אפשר שזה יהיה משטר צבאי "נאור" שיקדם את המדינה בהדרגה אל עבר החירות ואפשר שלא. וזה בדיוק העניין: שוב הונחתה על הציבור מערכת של סמכות שרירותית.
    חוץ מזה, הטלת ספק במניעיהם של גורמי צבא היא בגדר זהירות מתבקשת אני חושב.

   • רתם Says:

    בישראל לא גנרלים מנהלים את המדינה?

 8. אהרן Says:

  הניאוקון ממעריב, שמואל רוזנר, כותב על הניאוקונים האמריקאים התומכים בהתקוממות המצרית לעומת ישראל ומסיק שהליכוד איננו ניאוקון:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/209/126.html

 9. אורן ב. Says:

  נראה לי שזה סייד קוטב ולא סעיד
  וחוץ מזה הבלוג מאוד מעניין. תודה.

 10. אזרח. Says:

  גיא בכור קשקשן,אוריינטליסט, ולא מהיום.

  • ראובן Says:

   לאזרח הכסיל , אל מול המציאות שחזה גיא בכור , הרי שבסופו של דבר , אתה יצאת קשקשן חלול . אוריינטליסט?. בכבוד ובגאווה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: