פרויקט ראש סיכה

by

יותם פלדמן

החומה שישראל מתחילה לבנות בימים אלה בגבולה הדרוםמערבי, היא פרויקט שאפתני בכל קנה מידה. כל מי שביקר בשטח ההפקר שבין המגדלים של חיילים המילואים הישראלים לסככות הצבא המצרי, יתקשה להבין איזה בסיס יציב תמצא לה חומה כזו בעומק החולות המדבריים שמכסים את הגבול. אך המבנה המרשים באמת הוא המבנה הרעיוני שמעניק בסיס לחומה החדשה. הרי דומה שפרט לרצח שיטתי של מבקשי המקלט (בצד המצרי), ודחיינות ביורוקרטית עד קץ הימים (בצד הישראלי), המוחות החריפים של משרד הביטחון הישראלי יכלו להעלות על דעתם פתרון קולע יותר לאותו איום קיומי על דרום המדינה. אולי אף נועזים יותר מהצעתו של מנכ"ל המשרד, אודי שני, שקרא להקים מחנה מעצר למבקשי המקלט וכך ליטול את התמריץ הכלכלי להסתננות. שני כנראה אכן מדמה לו את מבקשי המקלט לאוסף של סוחרים בעלי שפמי שפמנון ומעילי פרווה ארוכים, קונים ומוכרים עתיקות או ממתקים שעבר זמנם. כשהבסטה של אותם שפמנונים תיתקל בחומת המערבית, ייאלצו לחפש בזאר אחר להתלבש עליו.

ההסבר האמיתי לפרויקט נעוץ בשיקולים מורכבים ואסטרטגיים הרבה יותר. לפני כמה חודשים פרש ראש הממשלה, בכותרת הראשית של "ידיעות האחרונות", את תוכניתו האסטרטגית למדינת ישראל – "נקיף את כל המדינה בחומה". זה, מתחוור, הסיפור האמיתי שקורה כאן. בעוד ששיחות השלום, המחוות הביטחוניות, והתקיפה המתקרבת באיראן משמשות מוסיקת רקע לאה, הסיפור המרכזי נרקם במשרדיהם של קבלני גידור ופקידי משרד הביטחון. חומת ההפרדה בגדה המערבית היא כמובן חלק חשוב מאותה תוכנית, אך היא רק מרכיב קטן ממבנה מפואר שמלוא היבטיו טרם הוצגו מסיבות מובנות טרם הובהר למשל, אם גם הים יגודר וכיצד, או כיצד ייאטם המימד האנכי של המדינה האווירי והתתקרקעי.

איום השפמנונים אינו, אם כן, עילה מספקת לבניית גדר מכל צדדי המדינה. אם מניחים שהתוכנית לא כוללת בתוכה החזרת שטחים מרחיקת לכת בבקעת הירדן וברמת הגולן, תכליתה הופכת משונה עוד יותר. בהיעדר הסבר סביר אחר, אין מנוס מההבנה שמטרת החומה היא לרכז את יהודי מדינת ישראל במקום אחד, מצומצם, ולמנוע בכל מחיר את פיזורם מחוץ לגבולות הגדר. המסתננים שהגדר נועדה לחסום בפניהם את הדרך, אינם בהכרח אפריקאים או פלסטינים, אלא יהודים תושבי מדינת ישראל. יותר מכך, תוכניות התכנסות והתנתקות למיניהן, מבהירות ומאשרות את מלוא תכלית המדינה המגודרת החדשה. לא רק שיש לכנס את תושבי המדינה מאחורי בונקר של חומות בצורות, אלא ששטחו של הבונקר רק הולך ומצטמצם (מתכנס) בקצב לוגריתמי. אין סיבה להניח שהשטח שבין גבולות הגדר לא יילך ויצטמצם עד כדי ראש סיכה, שאליו ייקראו כל תושבי המדינה היהודים. מכאן קצרה ובלתי נמנעת הדרך לחור שחור, בעל שטח אפסי, אשר יבלע אליו, בשיהוק אחד, את מלוא המסה האינסופית של תושבי ישראל היהודים.

דומה שאטימת גבולות המדינה ודחיסת המסה היהודית (להלן פרויקט "ראש סיכה") היא הפתרון האחרון שנותר לבעיה הדמוגרפית שמטרידה את ראש הממשלה. הרי לא די בגדר שתפריד בין יהודים לפלסטינים (פרויקט בלתי אפשרי בפני עצמו) כדי לענות על מלוא חומרת הבעיה יש להפריד מהיהודים גם שחורים, מתחזים למיניהם שגוירו בחופזה וללא כוונה, ומהגרי עבודה בעלי תוכניות ארוכות טווח. רק על ראש סיכה אפשר יהיה, אם בכלל, לשמור על טוהרה של המדינה היהודית.

תוכנית ראש סיכה מעניקה הסבר משכנע יותר מאחרים לשלל פעולות שלטוניות שהולכות ומתגברות בשנים האחרונות: אזהרות המסע לסיני, עידוד חרם הצרכנים על טורקיה והתוכנית שחשפה לפני כמה חודשים ב"הארץ" עמירה הס, להפריד לחלוטין בין כבישי הגדה המערבית לבין הכבישים שממערב לה – הפרדה שתחסום לחלוטין את דרכם של ישראלים למשל שמאלנים אל שטחי הגדה.


אך אויביה הגדולים ביותר של תוכנית ראש סיכה, אינם בהכרח סוחרי עתיקות ממולחים מאפריקה, וגם לא שמאלנים שמסתובבים בגדה המערבית. האויבים האמיתיים, שהתקשורת הופכת באופן מואץ לארכיאויבים של כולנו, הם המתנחלים. באופן סתירתי, דווקא אלה שהחלו לדרוש את טוהרה של המדינה היהודית, הם אבן הנגף הגדולה ביותר בפניה כיום. מאז ההתנתקות, התברר כי קיפולן של עמדות הספר היהודיות הכרחי למימוש התכלית האסטרטגית. אין ביטוי חד לזה מכתביו השמנוניים, החלקלקים, המחליקים את מלוא אורך הגרון, של אלדד יניב (ואנשי "השמאל הציוני"): "התיישבות יהודית בארץ ישראל התנ"כית וברגבי האדמה בשומרון", כותב יניב בעטו המשוחה במרגרינת בלובנד לאפייה, "עדיפה בעיני ארנס וריבלין מישות ציונית עם גבולות מוכרים ובטוחים. כך גם בעיני חנין וזועבי, אם כי מטעם אחר: זכותם של רבבות פלסטינים לשוב לצפת וליפו".

תוכנית ראש סיכה היא ההכרעה הנוכחית בהתלבטות ארוכת שנים. אמנם עצם הרעיון לקבץ את היהודים במדינה אחת, ולהפסיק את נדידתם, הוא "התבצרותי" מיסודו. אך במימושו של רעיון זה, תמיד שרר מתח בין תנועת ההתרחבות לבין תנועת ההתבצרות: בין היאחזויות נח"ל בסיני וגם באפריקה לבין ישובים מוקפים חומה ומגדל, בין כיבוש ופנטזיות כיבוש על מתיחת גבולה המזרחי של המדינה, לבין העלאה כפייתית של יהודים לארץ ישראל וגינוי הנותרים מחוץ לה, בין פעולות תגמול בשטח מדינות ערביות לבין סירוב גאה לצאת לחופשות מחוץ למדינת ישראל. המתח בין השניים גובר אף על ההבחנות שבין יהודים גלותיים לבין יהודים חדשים. הראשונים, שמזוהים עם ההסתגרות, הם אלה שננזפו על התבזרותם וגויסו (מבחירה או שלא מבחירה) לתוכנית ההתבצרות במדינת ישראל, ואילו האחרונים, שמזוהים עם ההתרחבות, הם אדריכליה של תוכנית ההתבצרות.

החדשות הטובות טמונות אולי בתגובת כמה מהתושבים הישראלים לתוכנית המתרקמת, שהיא לא פחות מפאניקה מוחלטת, ככל הנראה מוצדקת. הערפל ששרר מעל שדה התעופה, החריד ישראלים לא מעטים שגילו כי למדינה יש רק נמל תעופה אחד. שדה התעופה, שרבים מעניקים לו מעמד מיסטי, פטישיסטי כמעט, הוא חור התולעת היחידי ממנו אפשר להימלט מהמדינה המבוצרת. די בדוק מדולדל של ערפל, דבר יומיומי בשדה התעופה הית'רו וודאי בנמלי תעופה סקנדינביים אפלוליים, כדי לאטום גם אותו.

הפרומואים לעונה החדשה של התוכנית "עובדה", שמוטיב המצור נשזר בהם בעקביות, מעניקים מושג כיצד ייראה הקיום כאן בשנים הבאות: אילנה דיין נכנסת אל תוך חנות ספרים, טיפוסים מפוקפקים מתלחשים סביבה, היא נדחקת לכוך קטן מימדים והדלתות נסגרות, איתי אנגל בהפגנה צפופה בטורקיה, הולכים ומתקרבים אליו, דוחקים אותו אל תוך עצמו – "סוגרים עלי, סוגרים עלי", הוא זועק, ובצדק.

תגים: , , , , , , , , , ,

12 תגובות to “פרויקט ראש סיכה”

 1. יובל Says:

  ללא מלים: http://www.youtube.com/watch?v=lqCbAmIsYoQ

 2. יסמין Says:

  בראבו.
  מעניין מתי נעזוב את הספינה הטובעת.

 3. גיא Says:

  ואם הממשלה הייתה מחליטה להקים (או יותר נכון לשדרג את אופי גדר המערכת) את הגבול לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים – היית כותב אותו הדבר? לא נראה לי.
  לגיטימי שמדינה תרצה לחזק את גדר הגבול ולישראל 4 סיבות – הקטנת התמריץ להסתננות, להברחת נשים, נשק וסמים.

  יצא לי לעשות מילואים בגבול עם מצרים לפני כמה שנים – גבול פרוץ לחלוטין, סתם גדר שאפשר לקפוץ מעליה – גבול תיאוריטי בלבד.
  לגיטימי לחלוטין (ואפילו רצוי ובשעה טובה) שיהיה גבול שהוא גבול וזה ממש לא קשור לעמדות פוליטיות.

  • יותם Says:

   כן, גם אני הייתי בגבול הזה פעם או פעמיים. השאלה היא למה להקיף בגדר את המדינה כולה. כולל הגבול הנוכחי עם סוריה (מצפון לרמת הגולן) ועם ירדן (ממזרח לבקעת הירדן).

   • גל כץ Says:

    מוזר, אך לא מפתיע, שבישראל זה נראה כל כך מובן מאליו שבגבול צריכה להיות גדר, ורצוי חומה (כפי שעלה מדבריו של גיא). הרי ברוב רובם של הגבולות המדיניים בעולם בכלל אין גדר 

   • יותם Says:

    אם כי העולם הולך ומתקרב אלינו מבחינה זו, אם מסתכלים על מה שמתרחש בגבול ארה"ב-מקסיקו, ובכמה מהגבולות בין מדינות שחברות באיחוד האירופי לאילו שאינן.
    אגב, שמתי לב לא מזמן לדבר מצחיק כשהסתכלתי על מפות דרכים ישראליות. במפות אירופיות כמו אלה שמוצאים במכוניות שכורות, המפה תמשיך מעט אל מחוץ לגבולות המדינה שאותה היא מתארת, ונראה כמה מהכבישים והיישובים שמצדו השני של הגבול. במפות הישראליות יש מעבר לגבול כתם לבן גדול ובמרכזו שם המדינה – "סוריה" אבל גם "ירדן" ו"מצרים", כאילו מי שימשיך בנסיעה אל מעבר לגבול עלול להתגלץ' אל מחוץ ליקום.

   • יריב מוהר Says:

    נראה לי שזו התנתקות גדולה מדיי מהריאל-פוליטיות וצרכי הביטחון האמיתיים, שאינם מניפולציות להמשך הכיבוש והדיכוי.

    שהרי גם עם דב חנין יהיה מחר ראש הממשלה [הלוואי והלוואי], עדיין לא יעלמו להם כל פנאטי הדתות ויחזרו לחוריהם. נכון שיש זיקה רבה בין דיכוי לטרור ואלימות ואיומים ביטחוניים, אבל לא נכון לעשות רדוקציה של בעיות ביטחון לבעיות של זכויות אדם ודיכוי. זה רק מזיק לשיח השמאלי ראדיקלי שמגיע לאזורי הסימבוליקה או הערכים הטהרניים.

    הגדר היא לא הבעייה, הבעייה שכלים ביטחוניים הם הכלים היחידים בארגז הכלים של ממשלות ישראל על מנת לנהל מדיניות מול שכנינו ומול הסביבה.

 4. איילת Says:

  מדויק וכואב. ראה גם אצל תום:

  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=2894&blogcode=11624169

 5. יריב מוהר Says:

  הי יותם. רוח המצור כחור שחור הברקה.
  ולעניינינו: לצערי, באקלים הפוליטי הנוכחי הגדר רק עשויה לסייע לפליטים. כי אז יסור איום ה"השתלטות" עלינו מצד הסודנים המפחידים, ונצטרך לדבר באמת על מדיניות קליטת פליטים ובגירה הומאנית, מסוכמת וכזו העומדת ברוח האמנות הבינלאומיות שחתמנו עליהן.

 6. יותם Says:

  הי יריב,
  תודה.
  נדמה לי שאתה מייחס חשיבות מעט מופרזת לדיבורים על השתלטות הסודאנים. הרי אף אדיוט, ואפילו לא אלי ישי, חושש שהסודאנים יהיו לגוי ועם רב פה (טוב, אולי אלי ישי קצת). כשעיקר הדאגה הוא אתני-דמוגראפי, התפשרות על טהרתה היהודית של המדינה, גם קומץ סודאנים זה הרבה יותר מדי. אם נוכחותם הפיסית, הצליחה לסדוק זאת במעט, הרי שאם יישארו בשטח מצרים זו תישאר בעייה של אנשים אחרים (ובינתיים המצרים מסכימים – ללא מחאה כמעט – לטפל בבעיותיה של ישראל בעבורה: בעזה כמו בגבול סיני) .

  מצד שני, אני באמת ובתמים לא חושב שיצליחו לבנות שם חומה.

  • יריב מוהר Says:

   לא יודע, האנשים ה"רגילים" שאני מדבר איתם (משפחה מורחבת ומכרים הנעים מאזוריי השמאל-לייט ועד הימין-לייט) מאוד חוששים כי ללא גדר או מכשול אין לנו שום שליטה על קצב ההגעה של הסודנים והאריתראים ושהללו מגיעים באלפים כל שנה. וללא תחושה שיש פה אופציה לבחירה, שליטה או אפשרות וויסות הם חשים כי יש סכנה גדולה. גדר עשויה לתת את תחושת השליטה החסרה.

 7. מנקי איתן Says:

  אני רוצה לצייר לך תרחיש לא בלתי סביר: בעוד בישראל רמת החיים ממשיכה להיות גבוהה מהממוצע באזור, בכל המזרח התיכון התל"ג נמוך יותר והאזור כולו סובל מבעיות של מחסור במים. שלא לדבר על הפער בין המשכורת הממוצעת כאן לבין זו שבאפריקה. בעוד כמה שנים, בקצב הנוכחי, הפערים הללו לא צפויים להצטמצם אלא להתרחב. מכוח הסדר הטבעי בעולם, תהיה תנועה של אנשים מהאזורים העניים אל האזורים העשירים. מהו האזור העשיר הזמין ביותר לתושבי המזה"ת ואפריקה, ללא צורך בשיט מסוכן בים התיכון/ האוקיאנוס ההודי/האטלנטי? המדינה היהודית הצרה לחוף הים התיכון. פיזית גם עובר כאן נתיב ההגירה לצפון, זה שאולי יפתח יום אחד כשיהיה שלום עם לבנון וסוריה, אינשאללה. ואז מה נעשה מול זרם המהגרים? לא טפטוף כמו זה שבו השתתפת מסיני לארץ, אלא נדידת עמים. אני חושב שזהו תרחיש מאד מציאותי ובאופן מוזר ממשלת ישראל נערכת לקראתו, למרות שהיא לא נוהגת להתכונן לקראת אירועים שיקרו מאוחר יותר מעוד שנה שנתיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: