נתזים (13): עד הקטסטרופה הבאה

by

לכבוד שבת אחר הצהריים הוחלט בארץ האמורי להעניק לקוראינו מפלט אסקפיסטי לסוף השבוע – כמה שעות של חסד בין הטבח של השבוע החולף למלחמה של השבוע הבא. מהדורת נתזים ה-13 יוצאת לדרך.

בשל הקטסטרופה הפרטית שלנו כמעט שכחנו מהקטסטרופה הגדולה באמת. הונגריה הודיעה השבוע שגם שם הממשלה הקודמת עיוותה את נתוני התקציב, והמצב הרבה הרבה יותר קשה ממה שחשבנו. גם אם אתם לא חובבי פפריקה, הכינו את המקלטים: בעקבות המשבר ההונגרי אגרות החוב של ממשלת צרפת נכנסו אתמול לצרות, ואילו ספרד בצרות צרורות סוכנות דירוג אשראי בולטת המליצה להוריד את הדירוג שלה מ-AAA ל-AA פלוס (זה המקום לשאול: למה דירוגי אשראי גרועים נראים טוב כל כך?).

עוד תוצאה חיובית של משבר החובות היווני: כדי לכסות את הוצאותיה על תוכנית ההצלה, גרמניה תיאלץ כנראה לוותר על התוכנית המפלצתית לבנות מחדש את ארמון העיר (השטאטשלוס) בקצה אונטר דן לינדן שבברלין, שבשבילו החריבה את ארמון הרפובליקה הנפלא של מזרח גרמניה.

וחדשות רעות מהודו – המפלגה הקומוניסטית איבדה את כלכתא אחרי עשרות שנים וצפויה לאבד בקרוב את מדינת מערב בנגל, מעוז היסטורי של השמאל המרקסיסטי בהודו. “השמאל בהודו בשקיעה סופנית", מאבחן אחד המומחים.

ספר הזיכרונות של שארל דה גול, Le Salut, הוכנס לחומר הלימוד לבחינת הבגרות בספרות, ובתגובה חתמו 1500 מורים צרפתים על עצומה נגד המהלך, בטענה שמדובר בפוליטיזציה של מערכת החינוך. בלה פיגארו כועסים על המורים, ואפילו בלה מונד מגן פייר אסולין על איכויותיו הספרותיות של דה גול, ומזכיר שהליצן היושב כעת באליזה די רחוק מדרכו הפוליטית של מייסד הרפובליקה החמישית. ומה קרה ביום שבו דה גול שקל להתאבד?

אשל רודי (ימין) באחת מטיסותיו הרבות. הפעם לא לישראל

הגילויים על הקשרים בין סוחר הנשק-השמדההמונית הממולח (וכבוד הנשיא) שמעון פרס, לבין משטר הרשע והפשע בדרום אפריקה, ממשיכים לזרום. עיתון גדול ביוהנסבורג מספר כיצד שר ההסברה של משטר האפרטהייד, אשל רודי, הביא איתו – באחת מטיסותיו הרבות מתל אביב בשנות השבעים – מרכיב כימי חשוב לפיצוץ מתקנים גרעיניים. אגב, מעניין כיצד חתן פרס נובל לשלום העתידי נהג לשעשע את האורח בעת ביקוריו התכופים (גם ראש המודיעין הדרום אפריקאי היה מצטרף מפעם לפעם). מזל שאלוף אלי מרום היה עדיין צעיר מדי.

אם תהיתם מדוע כל כך הרבה נשים שחורות באמריקה הן רווקות חד הוריות, הנה התשובה: ב-2008 ל-13% מהגברים השחורים היתה בת זוג לא שחורה, לעומת 6% בלבד מהנשים השחורות. בקיצור, הגברים השחורים השווים הולכים עם לבנות. וגם שערורייה באוניברסיטת הרווארד: אחת מעורכות ה-Harvard Law Review, ז'ורנאל הסטודנטים שברק אובמה היה נשיאו השחור הראשון, אינה פוסלת את האפשרות שאפרואמריקאים פחות אינטיליגנטים מסיבות גנטיות.

ככה נראים ראיונות למועמדים לכמורה בכנסייה הקתולית בארה"ב: מתי קיימת יחסי מין לאחרונה (התשובה המומלצת: לפני שלוש שנים ומעלה)? האם אתה אוהב ילדים יותר מאשר אנשים בגילך (לא)? מה אתה חושב על פורנוגרפיה (לא חושב)? וכמובן, כל מיני שאלות על גברים.

רעיונות יצירתיים לעצירת הדליפה האדירה במפרץ מקסיקו – כריות פלסטיק עצומות שימולאו בנפט על קרקעית האוקיינוס, גוש בטון אימתני וגם – פיצוץ גרעיני מבוקר.

מת אנדרי ווזנסנסקי, המשורר הסובייטי ובן דורם ורוחם של יבגני יבטושנקו ובלה אחמדולינה. וזה עוד סימן לתום עידן – עידן שכבר תם מזמן בשירה הרוסית. עוד מחדר המתים: פיטר אורלובסקי, משורר הביט וחברו לחיים של אלן גינסברג (הנה ההספד בניו יורק טיימס וגם שיר שלו, שתרגם יפה רועי צ'יקי ארד); ופול גריי, פעיל ותיק לזכויות הומואים והאחראי הראשי לביטול האיסור על משכב זכר בבריטניה.

אלן גינסברג ואנדרי ווזנסנסקי בימים טובים יותר

למי שלא מכיר: מומלץ לבקר באתר של סטיב פייק. הרבה תצלומים מעניינים של פילוסופים חשובים המנסים לומר – בגוף ראשון – מהי הפילוסופיה בשבילם.

ולמי שלא נמאס: הרשימות המלאות מהסמינר של מרטין היידיגר, “על המהות והמושגים של הטבע, ההיסטוריה והמדינה", מתפרסמות כעת לראשונה. יש הטוענים שהסמינר הוא ההוכחה הניצחת למשוואה היידיגריזם = היטלריזם.

בגיליון של יום שני הקרוב, יפרסם הניו יורקר את רשימת עשרים הסופרים הצעירים הצפויים לעתיד מזהיר. הממסד הישראלי יכול להיות רגוע: לא נפקד מקומם של חביביו אורחיו הקבועים של פסטיבל הסופרים הבינ"ל בירושלים ניקול קראוס ובן זוגה ג'ונתן ספרן פוייר.

השבוע נאלץ להתפטר ראש ממשלת יפאן, יוקיו הטויאמה, לאחר שלא עמד בהבטחת הבחירות שלו לפנות את הבסיס האמריקאי באי אוקינאווה, וזכה לכתף קפואה מברק אובמה. הבלוגר והפרשן סטיבן קלמונס מתקשה להבין כיצד הקשיחות של אובמה עבדה מול הטויאמה – מנהיג מעצמה של 128 מיליון איש – ונכשלה מול האח הקטן של יוני נתניהו.

בינתיים נבחר להחליף אותו שר האוצר נאוטו קאן, הזקוק עדיין לאישור הרשמי של הקיסר אקיהיטו. אומרים שהוא כריזמטי למדי, עם עבר של פעיל זכויות אדם. אותו לבן כספית!

ובעניין קרוב, הפרשן וסוקרהעל ג'יימס זוגבי, ממנהיגי הקהילה הערבית בארה"ב, מתפלא על אחד הטורים האחרונים של כספית. כספית כותב שם שלפי "מקורות" (עאלק), נתניהו הוזמן לבית הלבן כי "הקופה של המפלגה הדמוקרטית ריקה", והיא זקוקה לכסף היהודי לפני הבחירות לקונגרס. אלא שמסתבר שהקופה דווקא מלאה בכסף, הרבה יותר מאשר הקופה הרפובליקאית. הלב יוצא אל זוגבי: הוא חשב לתומו שבעל הטור הבכיר של עיתון יומי בישראל הוא אדם רציני ולא שבשבת עיתונאית ופוליטית עם חולשה להפועל תל אביב וארגוני ימין קיצוני.

אסלה יפאנית חדישה

האסלות של העתיד הגיעו ללונדון. ביפאן זו כבר אופנה רווחת אך קונטרוברסאלית.

ובזמביה, פרויקט חדש ומבטיח: שתן אנושי להשקיית שדות חקלאיים.

מסתבר שהאופציה ל"טיפול רוחני" הוסרה ברגע האחרון מחוק הבריאות של אובמה.

למי אסור ולמי מותר להרבות בנשים? בהשראת "מכתבים פרסיים" למונטסקייה, הסוציולוג אריק פסן חושף בלה מונד כמה צביעויות צרפתיות עכשוויות.

ובמאמר לגרדיאן, הפילוסוף אטיין בליבאר פוסק את פסוקו: הפרוייקט האירופי גמור. מת.

ולסיום נחזור לאזורנויומנו של הנינג מנקל, הסופר השוודי הפופולארי ואחד מחטופי המאווי מרמרה. וגם – כמה תצלומים של פרחאן דוגן בן ה-19. דוגן יפה התואר נהרג במהלך הלינץ' שביצע בגיבורי השייטת.


תגים: , , , , , , , , , , , , , ,

3 תגובות to “נתזים (13): עד הקטסטרופה הבאה”

 1. אמיתי ס Says:

  ממליץ להוסיף כפתור תרומות בפייפאל. גורביץ כבר מימן ככה כמה וכמה צעצועי צילום ו\או אלכוהול וטבק. זאת הייתה מחמאה על איכות הבלוג.

  • האמורי Says:

   תודה רבה אמיתי. במיוחד בימים קשים אלה, בהם אנו נתונים להתקפה מצד מכרים ימניים מהעבר הרחוק ששכחנו למחוק מפייסבוק.

 2. איריס Says:

  אלי מרום אולי היה בגיל של הצעצועים שפרס השאיל לאורחיו להשתעשע בזמן שהם מבקרים בציון ועושים WINDOW SHOPPING של פצצות מעניינות. ניראה לי יותר בכיוון הזה מאשר השעשועים התמימים של מרום עצמו. או שהוא בעצמו סבל מזה, ומחזיר שליטה במועדון חשפנות. מה לא עושים כדי לשווק ראשי חץ, אז כמה קטינים וקטינות יוקרבו, ביג דיל. העיקר הנובל לשלום.

  אגב, אין לפטור את העולם הנאור בנושא זה, כיון שכאשר העלו לפרס את השתן לראש כולל נובל, מי שהיה צריך לדעת מה הוא עשה, גם בדראפ, ידע כמובן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: